Забезпечуємо працівників мийними засобами
// Печатка ?>Експерт роз’яснить, якими мийними засобами забезпечити працівників, зокрема під час пандемії COVID-19. Уважно прочитайте статтю і гайда до роботи!
На роботах, пов’язаних із забрудненням, працівники безплатно отримують за встановленими нормами мило. А на роботах зі шкідливими речовинами — змивальні та знешкоджувальні засоби. Це передбачає стаття 165 Кодексу законів про працю України.

Що й як видавати — з’ясуємо далі.
Чим керуватися
На роботах зі шкідливими й небезпечними умовами праці; роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівники безплатно отримують засоби захисту:
- спецодяг;
- спецвзуття;
- інші засоби індивідуального захисту (ЗІЗ);
- мийні та знешкоджувальні засоби.
Підстава — стаття 8 Закону про охорону праці.
Роботодавець також має забезпечити засобами захисту працівників, які виконують разові роботи, пов’язані з ліквідацією наслідків аварій, стихійного лиха тощо.

Загальні умови використання мийних засобів визначають:
- Технічний регламент мийних засобів, затверджений постановою КМУ від 20.08.2008 № 717 (далі — Технічний регламент);
- державні санітарні норми — наприклад, ДСанПіН 2.2.9.027-99 «Державні санітарні правила і норми безпеки продукції парфумерно-косметичної промисловості»;
- листи держорганів — наприклад, лист МОЗ «Щодо нормативно-правових засад надання безоплатного мила, миючих та знешкоджуючих засобів працівникам, які працюють в умовах фактичного забруднення шкіри забруднюючими речовинами» від 27.11.2006 № 05.01.03-Д-1/19/2330; лист Держсанепідслужби «Щодо нормативно-правових засад надання безоплатного мила, мийних та знешкоджуючих засобів працівникам» від 14.10.2011 № 01.03/3093.
Мийний засіб — будь-яка речовина або препарат, що містять мило та/або інші поверхнево-активні речовини, призначені для прання або очищення та використання в побуті й промисловості, у формі рідини, порошку, пасти, бруска, плитки, таблетки тощо (п. 3 Технічного регламенту).
Щоб прочитати текст,
натисніть на стрілочку


Технічний регламент, зокрема, встановлює вимоги до мийних засобів і поверхнево-активних речовин, що входять до їхнього складу. Такі засоби мають відповідати вимогам щодо:
- рівня біологічного розкладу поверхнево-активних речовин;
- маркування мийних засобів;
- інформації, яку надають на запит органів виконавчої влади;
- обмеження стосовно вмісту фосфатів та інших сполук фосфору в цих засобах.
Із нормативною базою визначилися, тепер розберемося з нормами видачі мийних засобів.
Як видавати
На сьогодні немає документів, які встановлюють норми видачі мийних засобів працівникам.
РЕКОМЕНДАЦІЯ ЕКСПЕРТА
Є документи щодо видачі мийних засобів працівникам ще радянських часів. Наприклад, постанова Народного комісаріату праці РРФСР від 26.08.1922 № 383 установлює норму видачі мила на одного працівника — 400 г на місяць. Наразі вимоги цього документа мають рекомендаційний характер як кодекс усталеної практики*. Можете орієнтуватися на ці норми, але рекомендуємо затвердити їх у колективному договорі
Нагадуємо, роботодавець зобов’язаний власним коштом придбати та забезпечити працівників ЗІЗ відповідно до нормативно-правових актів із охорони праці. Тож коли затверджуєте на підприємстві колективний договір та визначаєте норми видачі мийних і знешкоджувальних засобів, орієнтуйтеся на наявні нормативні документи.

• відповідає вимогам безпеки й охорони здоров’я;
• має позитивний висновок органів із оцінки відповідності, сертифікат чи декларацію відповідності;
• відповідає вимогам Технічного регламенту.
За колективним договором роботодавець також може додатково, понад установлені норми, видавати працівнику ЗІЗ. Це можливо, якщо фактичні умови праці працівника вимагають їх застосовувати.
Далі роз’яснимо, якими засобами захисту забезпечити працівників під час пандемії COVID-19.
Чим забезпечувати під час карантину
У період поширення коронавірусної інфекції керуйтеся вказівками ВООЗ і МОЗ. Ці вказівки скеровують, що для профілактики захворювання на COVID-19 підприємства повинні забезпечити працівників:
- рукомийниками;
- милом;
- разовими рушниками, серветками тощо;
- спиртовмісними засобами для рук.
Заохочуйте працівників регулярно мити та/або дезінфікувати руки. Роздрукуйте й розмістіть над умивальниками шпаргалку, як правильно мити руки**.

Щоб нанести рідке мило на руки, використовуйте механічні дозатори, які можна привести в дію ліктем. Так руки не торкатимуться зливного отвору дозатора.
Якщо ж застосовуєте тверде антибактеріальне мило, віддавайте перевагу невеличким брускам. Використовуйте мильницю з решіткою, щоб мило добре висихало.
Щоб висушити руки, застосовуйте індивідуальні чисті та сухі рушники з тканини або разові паперові рушники. Рушники з тканини змінюйте якнайчастіше.
за правильну відповідь

Незабаром він відобразиться на сайті.