Що нового

Охорона праці

25 квітня

Низьковуглецеве відновлення: Кабмін розповів про принципи відбудови

Низьковуглецеве відновлення: Кабмін розповів про принципи відбудовиВідновлення зруйнованих об’єктів відбуватиметься відповідно до принципів екологічності, з використанням низьковуглецевих технологій. Таку заяву зробили у Кабінеті Міністрів України.

Екологічна безпека на підприємстві: з чого розпочати

Так, принципи екологічності (відповідно до стандартів ЄС) застосовуватимуться і під час відновлення житла, і під час роботи з промисловими комплексами.

У міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів пояснили, що мають на меті не лише виконати зобов’язання перед ЄС, а й сформувати середовище для інвестицій. Крім того, наслідком відповідної політики має стати оновлена, адаптована до нових кліматичних умов інфраструктура.

Водночас необхідними для реалізації політики назвали фінансові інструменти Євросоюзу. Окремо у Кабміні наголосили на важливості створення фонду Ukraine Facility: надання Україні 50 млрд євро впродовж 2024-2027 років. Ці кошти мають бути спрямовані як у державний, так і в приватний сектори економіки.

Джерело: Кабінет Міністрів України

24 квітня

Як перевірятимуть укриття? Діє новий закон

Як перевірятимуть укриття? Діє новий закон

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення повноважень суб’єктів забезпечення цивільного захисту, вдосконалення законодавства з питань захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, організації та проведення евакуації населення, забезпечення охорони життя та здоров’я громадян» після публікації 19 квітня у парламентській газеті «Голос України» набув чинності.

Цивільний захист на підприємстві: відповідаємо на запитання

Документ, зокрема, запроваджує зміни норм Кодексу цивільного захисту стосовно укриття населення у фонді захисних споруд. 

Так, передбачені планові комплексні перевірки працівниками Державної служби з надзвичайних ситуацій споруд цивільного захисту. Крім того, інспектуватимуть виправлення виявлених проблем. Можливі також позапланові перевірки.

Після проведення заходів контролю балансоутримувачі отримуватимуть відповідний акт обстеження.

Також додано деякі інженерно-технічні вимоги.

А от суб’єкти господарювання зобов'язані забезпечувати засобами колективного захисту не лише своїх працівників, а й інші категорії населення: відвідувачів, учнів,вихованців інтернатів, пацієнтів стаціонару тощо.

23 квітня

Нещасний випадок: від чого залежить одноразова виплата потерпілому?

Нещасний випадок: від чого залежить одноразова виплата потерпілому?Одноразову допомогу потерпілому від нещасного випадку на виробництві виплачують відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (ст. 36) та Порядку призначення, перерахування та здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

Страхові виплати від нещасного випадку на виробництві здійснюватимуть по-новому

Так, розмір виплат залежить від ступеня втрати професійної працездатності, виходячи з розрахунку семи мінімальних заробітних плат, встановлених законом на день настання права потерпілого на страхову виплату (наразі — 56 000 грн).

Ступінь втрати працездатності визначає медико-соціальна експертна комісія (МСЕК).  

Зауважте: МСЕК може у ході подальших обстежень встановити вищий ступінь (з огляду на професійні хвороби або інші каліцтва, пов’язані з роботою). В такому разі одноразова страхова виплата визначатиметься відповідно до того, на який відсоток збільшено ступінь втрати працездатності порівняно з попереднім обстеженням.

Також слід пам'ятати, що, якщо ушкодження настало не лише з вини роботодавця, а й через порушення потерпілим норм про охорону праці, розмір виплати зменшується (до 50%). 

Якщо відповідні факти наявні лише за одним з декількох страхових випадків, розмір допомоги розраховують за кожним страховим випадком та зменшують відповідно до страхового випадку, за яким установлено вину потерпілого.

Чи був у нещасному випадку винен сам співробітник, виявляють у ході розслідування

Джерело: Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

22 квітня

ДСНС попереджає про підтоплення: можливе порушення транспортного сполучення

ДСНС попереджає про підтоплення: можливе порушення транспортного сполученняДержавна служба з надзвичайних ситуацій попередила про підняття рівня води у Дніпрі, Десні та Дністрі.

Як діяти в разу підтоплення

Так, надзвичайники повідомили про затоплення заплавних територій та доріг, що може призвести до порушенням транспортного сполучення з окремими населеними пунктами на Чернігівщині (Новгород-Сіверський, Корюківський, Ніжинський, Чернігівський райони). Також відбувається підтоплення (з можливим початковим затопленням сільськогосподарських угідь) у пониззі Дністра на Одещині (Одеський район). 

Здебільшого ці ситуації кваліфікують як І (жовтий) рівень небезпеки. Лише в окремих районах Чернігівщини внаслідок підвищеної водності Дніпра оголошено ІІ (помаранчевий) рівень.

Водночас на Дніпропетровщині, Херсонщині та Запоріжжі через спустошення Каховського водосховища рівень води суттєво нижчий за відмітки водозаборів у Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській областях (ІІІ, коричневий  рівень небезпеки).

Джерело: ДСНС

19 квітня

Декларація про відповідність: оформлення та переклад

Декларація про відповідність: оформлення та переклад

Декларація про відповідність складається виробником або його уповноваженим представником до введення машини в обіг або в експлуатацію (згідно з Технічним регламентом безпеки машин, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 62).

Що робити, якщо відсутня декларація про відповідність машини українською мовою

Документ має містити інформацію щодо:

  • повного найменування та місцезнаходження виробника (представника);
  • повного найменування та місцезнаходження резидента України, уповноваженого виробником на збирання технічного файлу;
  • опису та ідентифікаційних даних машини (узагальнене найменування, функції, модель, тип, серійний номер, комерційна назва);
  • відповідності положенням Технічного регламенту безпеки машин, (за потреби — відомості про відповідність іншим техрегламентам та вимогам);
  • найменування, місцезнаходження та ідентифікаційного номеру призначеного органу з оцінки відповідності, який провів перевірку, і номеру сертифіката перевірки типу машини;
  • місця та дати декларування;
  • ПІБ особи, уповноваженої на оформлення декларації про відповідність від імені виробника (з підписом та зазначенням посади).

За потреби також вказують дані стосовно найменування, місцезнаходження та ідентифікаційного номеру органу, яким схвалено систему управління якістю, наводять посилання на застосовувані національні стандарти та інші нормативні документи.

Декларацію розробляють українською мовою. Якщо оригіналу українською немає, переклад надають або виробник чи його уповноважений представник, або ж особа, яка ввозить машину на територію України (на переклад наносять відповідний напис — «переклад декларації про відповідність з оригіналу»).

Водночас переклад може бути оформлений навіть вручну —  друкованими літерами.

Зауважте: декларація про відповідність стосується машин саме у тому стані, в якому вони введені в обіг, і не включає впроваджених пізніше користувачем змін. 

Оригінал документа виробник зберігає не менш ніж 10 років з дати виготовлення останньої машини.

Джерело: Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

18 квітня

Роботи на вулиці: як боротися з алергією?

Роботи на вулиці: як боротися з алергією?Сезонна алергія зазвичай проявляється в періоди цвітіння різних видів дерев, квітів і трав.

Вимоги безпеки під час обрізання дерев

Працівники, схильні до алергії, що працюють на відкритих майданчиках, повинні знати, як діяти, якщо алергія на цвіт стає на заваді роботі.

Основні симптоми:

  • почервоніння очей, сльозотеча;
  • нежить, свербіння та закладеність носа;
  • притуплення нюху, чхання;
  • утруднене або прискорене дихання;
  • виснажливий сухий кашель. 

Для того щоб відстежувати цвітіння та зорієнтуватись, на що саме у вас може бути алергія, скористайтесь інтерактивною картою.

Як зменшити інтенсивність проявів алергії:

  • Носіть маску на вулиці. Вона зменшить кількість частинок пилку, який ви вдихаєте.
  • Не виходьте на вулицю, якщо там сильний вітер. Зачиняйте вікна у вітряну погоду. Уникайте прогулянок з 10 до 15 години.
  • Після прогулянок ретельно мийте руки, прийміть душ, виперіть одяг. Сушити одяг потрібно в приміщенні.
  • Частіше проводьте вологе прибирання в приміщеннях.

Які засоби можуть допомогти:

  1. Сольові розчини для промивання носа можуть полегшити алергічний нежить, вимиваючи частинки пилку зі слизової.
  2. Антигістамінні препарати. Пам'ятайте, що деякі з них викликають сонливість, тож враховуйте це, якщо багато часу проводите за кермом або виконуєте роботи, що потребують уваги.
  3. Гормональні препарати, найперше кортикостероїди, можуть бути помічними, якщо ви страждаєте на алергічний риніт і у вас весь час забитий ніс.

Не призначайте собі ліки самостійно. За проявів алергії зверніться до сімейного лікаря. Він надасть рекомендації, а за необхідності скерує до алерголога. 

Якщо людина змінила місце перебування через воєнні дії, вона має змогу звернутися до найближчого закладу охорони здоров’я, який надає первинну медичну допомогу.

Джерело: МОЗ

17 квітня

Виплати потерпілим від нещасного випадку: розмір одноразової допомоги

Виплати потерпілим від нещасного випадку: розмір одноразової допомогиРозмір одноразової допомоги потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання залежить від ступеня втрати працездатності, яку встановлює медико-соціальна експертна комісія (МСЕК).

Страхові виплати від нещасного випадку на виробництві здійснюватимуть по-новому

Для того щоб обчислити розмір допомоги, виходять із розрахунку семи мінімальних заробітних плат, встановлених законом на день настання права потерпілого на страхову виплату.

Сума мінімальної заробітної плати із 1 квітня 2024 року становить 8 000 грн. Отже, якщо страховий випадок настав після 1 квітня та втрата працездатності становить 100%, то розмір виплати складатиме 56 000 грн (8000 х 7).

Якщо розслідування нещасного випадку встановило, що ушкодження здоров’я настало не лише з вини роботодавця, а й унаслідок того, що потерпілий порушив норми охорони праці, розмір одноразової страхової виплати зменшується, але не більш як на 50%.

У разі коли МСЕК вперше встановила потерпілому сукупний відсоток втрати професійної працездатності за декількома страховими випадками та по одному з них ушкодження здоров’я настало, зокрема, внаслідок порушення потерпілим законодавства про охорону праці, тоді розмір одноразової допомоги розраховується за кожним страховим випадком і зменшується відповідно до страхового випадку, за яким установлено вину потерпілого.

Якщо під час подальших обстежень МСЕК встановить потерпілому вищий ступінь втрати стійкої професійної працездатності з урахуванням іншої професійної хвороби або іншого каліцтва, пов’язаного з виконанням трудових обов’язків, одноразова страхова виплата визначається відповідно до відсотка, на який збільшено ступінь втрати працездатності порівняно з попереднім обстеженням МСЕК, виходячи з розрахунку семи мінімальних заробітних плат.

Виплату одноразової допомоги потерпілому від нещасного випадку на виробництві регламентують:

  • статтяі 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV;
  • Порядок призначення, перерахування та здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, затверджений постановою правління ПФУ від 26.01.2024 № 4-1.

Джерело: ПФУ

16 квітня

Перегляд протоколів реагування ДСНС: більше уваги до безпеки рятувальників

Перегляд протоколів реагування ДСНС: більше уваги до безпеки рятувальників

У Міністерстві внутрішніх справ повідомили, що всі протоколи реагування для ДСНС буде змінено. Це сталося після низки подвійних ударів росії, коли мішенню ворога стали рятувальники, що прибули на місце першого удару.

ДСНС створила е-реєстри щодо аудиту пожежної і техногенної безпеки

Так, інструкцію з використання сил ДСНС було повністю переглянуто. Зміни стосуються інженерної техніки, спеціальної техніки і безпосередньо рятувальників. Зокрема, попри незручність, надзвичайники працюватимуть у великих бронежилетах, які мають закривати весь тулуб, щоб мінімізувати ризики.

Що ж до питань техніки, то має бути запущене власне виробництво, щоб закрити потреби ДСНС. Наприклад, зросла потреба у використанні великих кранів для розбору завалів, розрізання балок (такі двохсоттонні крани працюють у Харкові).

Крім того, стало суттєво більше рятувальників, які проводять висотні роботи (зі 150 на початку року до 500 зараз). Також зросла чисельність підрозділів для ліквідації наслідків на об'єктах нафтової та газової галузі.

Джерело: Кабінет Міністрів України

15 квітня

Компенсація за працевлаштування ВПО: нові розміри виплат

Компенсація за працевлаштування ВПО: нові розміри виплатДля роботодавців, які найняли внутрішньо переміщену особу (ВПО), змінилися умови, розмір і строки виплати.

Компенсація за працевлаштування ВПО: нові розміри виплат Права та пільги осіб з інвалідністю в умовах воєнного стану

Із 1 квітня 2024 року розмір компенсації становить 8000 грн. Це сума офіційної мінімальної заробітної плати. Надалі пропорційно до її зростання збільшуватиметься й сума виплати. Підстава — пункт 3 Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 № 331 (далі — Порядок).

Виплати доступні для юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців, які нещодавно працевлаштували на роботу ВПО.

Тривалість компенсації:

  • за перші три місяці найму ВПО;
  • за перші пів року, якщо працевлаштована особа має інвалідність.

Раніше можна було одержати виплату тільки за перші два місяці працевлаштування ВПО, а щодо найму переселенців з інвалідністю не було додаткових умов.

Для того щоб отримати компенсацію, роботодавець повинен подати заяву до центру зайнятості (ЦЗ) за місцезнаходженням роботодавця не раніше ніж через п’ять календарних днів і не пізніше ніж через шість місяців після працевлаштування особи (п. 4 Порядку).

Заяву можна подати:

  • в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг — портал «Дія»;
  • у паперовій формі — особисто під час відвідування ЦЗ або на адресу електронної пошти ЦЗ.

Які документи додати до заяви в паперовій формі (на електронну пошту)

  • копію наказу про працевлаштування особи або документ, що підтверджує працевлаштування на умовах, передбачених пунктом 2 Порядку;
  • документ, що підтверджує працевлаштування на встановлених умовах;
  • відомості про працівників, які є застрахованими особами (ПІБ, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта);
  • копію довідки про взяття на облік ВПО (п. 5 Порядку).

Як отримати компенсацію через «Дію»

  1. Зайти на портал «Дія» в кабінет громадянина за допомогою електронного підпису.
  2. Вибрати період, за який треба отримати компенсацію, і ввести дані про працевлаштовану ВПО.
    При виборі періоду за другий місяць підтвердити подальше працевлаштування особи.
  3. Якщо заяву за перший місяць подавали до ЦЗ, зазначити це та ввести дані про працевлаштовану ВПО.
    Підтвердити, що людина й надалі працює. Портал перевірить, чи є вона в реєстрі ВПО.
  4. Ввести дані розрахункового рахунку для отримання коштів. Далі «Дія» сформує заяву.
  5. Підписати заяву електронним підписом.
  6. Очікувати зарахування коштів.

Джерело: Мінцифри

12 квітня

Майже по всій країні — надзвичайна пожежна небезпека

Майже по всій країні — надзвичайна пожежна небезпекаНа тлі стрімкого потепління Державна служба з надзвичайних ситуацій у більшості областей попередила про підвищення пожежної небезпеки. Загалом це стосується усієї території України, за винятком Житомирщини, Рівненщини, Волині, Закарпаття та Криму.

Пожежна безпека в літній період

Рівень небезпеки — надзвичайний. Відповідно, майже повсюдно розповсюдженню пожеж за наявності займання сприятимуть погодні умови. Тож слід бути більш пильними під час контактів з вогнем на відкритій місцевості. 

Майже по всій країні — надзвичайна пожежна небезпека Які штрафи передбачені за порушення правил пожежної безпеки

Перед цим у ДСНС нагадали актуальні розміри штрафів за заборонене спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків. Так, розмір стягнень становить 3 060-6 120 грн. Якщо ж це відбулося на природоохоронних територіях, заплатити доведеться вдвічі більше: 6 120-12 240 грн.

Свідків паління трави та сміття надзвичайники просять одразу звертатися до влади або поліції, а самим паліям нагадують, що такі дії під час війни прирівнюється до диверсій.

Джерело: ДСНС

11 квітня

Законопроєкт про мобілізацію схвалено парламентом

Законопроєкт про мобілізацію: розгляд та пропоновані нормиВерховна Рада після розгляду всіх поправок, внесених до законопроєкта про мобілізацію (№10449), підтримала його у другому читанні.

Як зміни в законодавстві впливають на роботу спеціаліста з охорони праці під час війни

Перед цим комітет парламенту з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув документ та рекомендував ухвалити його у другому читанні та в цілому.  До документа було внесено понад чотири тисячі правок.

Законопроєкт про мобілізацію: розгляд та пропоновані норми Як забезпечити охорону праці під час воєнного стану

Проєкт закону пропонує, зокрема, запровадження базової військової служби замість строкової (для громадян до 25 років). Наявність військово-облікових документів має стати обов'язковою (як і їх пред'явлення працівникам ТЦК чи поліції). Так само військовий квиток буде необхідний для того, щоб отримати закордонний паспорт, документи в дипломатичних установах тощо.

Що ж до реєстрації в електронному кабінеті призовника, то її хочуть зробити не обов'язком, а правом громадян.

10 квітня

Кабмін: понад чверть територій забруднено мінами

Кабмін: понад чверть територій забруднено мінамиНаразі 26% території України є потенційно небезпечними через забрудненість вибухівкою (близько 156 тис. кв. км). При цьому сапери працюють над очищенням території. Так, у Кабміні повідомили про понад 80 тисяч га очищеної площі (800 кв. км), з яких 74 га повернуто в експлуатацію.

Мінно-вибухові поранення: чим небезпечні та як надати домедичну допомогу

Створення ефективного ринку розмінування із залученням інновацій у КМУ назвали своєю метою. Для цього, зокрема, знадобиться масове виробництво техніки — це дозволить пришвидшити процес, який може зайняти десятиліття.

Кабмін: понад чверть територій забруднено мінами Вибухонеезпечні зони

Так, вже сертифіковано 34 оператори протимінної діяльності, а деякі підприємства проходять цю процедуру просто зараз. Крім того, сертифікацію пройшли дві машини української розробки, ще один механізм випробують.

Водночас Міноборони повідомило, що над очищенням звільнених регіонів від вибухівки працюють 353 групи розмінування. Сапери вже знищили понад 330 тисяч вибухонебезпечних залишків.

До очищених територій входять і сільськогосподарські угіддя, і автодороги та залізниця, а також — лінії електропередач.

Джерело: Кабінет Міністрів України, Міністерство оборони

9 квітня

Роботи у відкритій місцевості: стережіться кліщів!

Роботи у відкритій місцевості: стережіться кліщів!З початком потепління Міністерство охорони здоров'я вже повідомило про зростання кількості скарг на укуси кліщів. Минулоріч, наприклад, до медиків звернталися з цією проблемою приблизно 13,5 тисяч разів. Тож, організовуючи роботи на відкритому повітрі, слід подбати про захист працівників від цих паразитів.

Обережно, кліщі: як захиститися та діяти в разі укусу

Кліщі є переносниками небезпечних хвороб. Насамперед це бореліоз (або ж хвороба Лайма), лікування якого ефективне саме на ранній стадії. Що ж до кліщового енцефаліту, то він трапляється в Україні рідко. Важливо: чим довший час перебування кліща на тілі, тим вищий ризик захворіти!

При цьому помітити момент укусу кліща практично неможливо, адже паразити в цей момент виділяють анестетик. Тому насамперед подбайте про профілактику укусів. Зокрема, йдеться про:

  • Одяг працівників:
    світлий, з довгими рукавами та штанинами, штани слід заправити у шкарпетки;
  • Репеленти (використовувати згідно з інструкцією).
    До складу має входити щонайменше одна така речовина:
    • DEET (ДЕТА),
    • пікарідін (KBR 3023),
    • IR3535,
    • OLE (ефірна олія лимонного евкаліпта),
    • PMD (параментан-діол),
    • 2-undecanone,
    • перметрін.
  • Періодичний огляд (що дві години).
    Після завершення робіт у приміщенні важливо провести ще один, більш ретельний огляд (за напрямом знизу вгору): лінія шкарпеток→підколінна впадина→нижня лінія спідньої білизни (пах)→верхня лінія→живіт→нижня лінія бюстгальтера→верхня лінія бюстгальтера→комір сорочки→лінія волосяного покриву на голові→ вуха→волосся та шкіра голови.

Після робіт на відкритому повітрі у зоні густої рослинності також бажано прийняти душ.

Якщо ж кліщ встиг присмоктатися, його слід якнайскоріше витягти. Для цього краще за все звернутися до травмпункту. За відсутності ж лікаря поблизу можна використати спеціальний аптечний пінцет.

Роботи у відкритій місцевості: стережіться кліщів! ЗАБОРОНЕНО!

НЕ заливайте кліща спиртом, олією та іншими речовинами

Коли витягнете кліща, обробіть місце укусу антисептиком та вимийте з милом руки. Кілька тижнів слід бути уважними до стану свого здоров'я: у разі підвищення температури або почервоніння на шкірі слід терміново звернутися до лікаря. Так само необхідно вчинити одразу ж, якщо кліщ пробув на тілі понад 36 годин. 

Зауважте: пік активності кліщів припадає на травень-червень та на вересень-жовтень. 

Джерело: Міністерство охорони здоров'я

8 квітня

«Довідник спеціаліста з ОП»: готуємось до Дня охорони праці!

«Довідник спеціаліста з ОП»: готуємось до Дня охорони праці!

Читати свіжий номер

За ініціативою Міжнародної організації праці Всесвітній день охорони праці цьогоріч проходить під девізом «Вплив зміни клімату на безпеку та гігієну праці» (The impacts of climate change on occupational safety and health). Актуальна тема, але для нас із вами вже третій рік головним зав­данням є вижити, зберегти підприємства, тримати економіку та допомагати ЗСУ.

Інженер з охорони праці сьогодні на підприємстві і коваль, і швець, і кравець, і на дуду грець. Багато хто з вас опікується не тільки охороною праці, а й пожежною безпекою, цивільним захистом. А останнім часом збільшилася кількість запитів про екологію. Маємо інформацію, що ці питання теж потрапляють у вашу зону відповідальності. Звісно, ми відреагували. Тому в цьому номері «Довідника спеціаліста з охорони праці», окрім статей із безпеки праці, прочитайте:

Зверніть увагу на статтю щодо нашого професійного майбутнього — «Законопроєкт про безпеку праці: як зміняться обов’язки інженера з охорони праці».

До Дня охорони праці презентуємо вам наш спільний із Держпраці проєкт — «Рейтинг спеціалістів з охорони праці» (ratingop.expertus.com.ua). Маєте унікальну можливість випробувати себе та увійти до десятки найкращих фахівців з охорони праці України. Також зможете використовувати сервіс для тестування працівників. Упевнені, що за його допомогою зможете підвищити свою професійну кваліфікацію. Тож успіхів вам і нових здобутків!

5 квітня

Обмежено придатних більше не буде: що змінив новий закон

Обмежено придатних більше не буде: що змінив новий законЗакон № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» набуде чинності 4 травня — через місяць після опублікування.

Права та пільги осіб з інвалідністю в умовах воєнного стану

Відповідно до нього, статус «обмежено придатний» скасовується.  Натомість особи, які мали такий статус, отримають новий — про придатність або непридатність відповідно. Водночас у Міноборони наголосили, що це не відбуватиметься автоматично.

Обмежено придатних більше не буде: що змінив новий закон Медогляди працівників у 2024 році

Громадяни, які наразі визнання обмежено придатними, мають повторно пройти військово-лікарську комісію. Якщо таких осіб визнають придатними, вони й надалі перебуватимуть на військовому обліку чи на службі. У разі ж визнання непридатними:

  • військових — звільнять зі служби;
  • військовозобов'язаних — виключать з військового обліку.

Довідково: Кабінет Міністрів повинен оновити перелік захворювань для визначення придатності чи непридатності до військової служби, схваливши потрібні нормативно-правові акти,  протягом трьох місяців. 

Джерело: Міністерство оборони України

4 квітня

Перевірка нехарчової продукції: які документи підготувати?

Перевірка нехарчової продукції: які документи підготувати?Держпраці надала пояснення щодо порядку проведення перевірок характеристик продукції відповідно до Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».

Як проходить перевірка за скаргою фізичної особи

Так, органи ринкового нагляду можуть проводити як позапланові, так і планові перевірки продукції. Підставою для заходів контролю можуть бути накази органів ринкового нагляду та відповідні направлення.

Позапланові перевірки характеристик продукції можуть проводитися і у розповсюджувачів, і у виробників, а планові стосуються саме розповсюджувачів. Зокрема, інспектори можуть відвідувати склади, торговельні зали, ярмарки, виставки, місця введення в експлуатацію або ж місця митного зберігання тощо.

При цьому перевірятимуть такі документи: 

  • декларація про відповідність;
  • супровідна документація, що додається до відповідної продукції (враховуючи інструкцію з користування);
  • загальний опис продукції;
  • повний склад технічної документації, передбачений технічним регламентом;
  • документи щодо системи якості чи системи управління якістю;
  • висновки експертиз та протоколи випробувань зразків, відібраних у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції;
  • документи для відстежування походження та обігу продукції (товарно-супровідна документація);
  • документи щодо стану виконання суб’єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів (зокрема, у межах моніторингу дій суб’єктів господарювання, що вживаються для відкликання або вилучення продукції з обігу);
  • інша інформація, надана згідно з положеннями законодавства.

Окрім документів, за потреби можуть перевірити й зразки продукції.

Важливо, що термін проведення перевірки характеристик продукції обмежений: 

  • у розповсюджувача — не більш ніж 4 робочі дні;
  • у виробника — не більш ніж 5 робочих днів.

Нагадаємо, Кабмін у березні дозволив проведення заходів державного ринкового нагляду щодо машин та устаткування в частині їх відповідності вимогам Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 62.

Джерело: Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

3 квітня

Нормативні оновлення квітня

Нормативні оновлення квітняНабирають чинності

01.04.2024

Пожежна безпека

  • ДСТУ 9238:2023 Пожежна безпека. Збирання статистичних даних. Національна практика

Пожежна безпека: як скласти декларацію відповідності

Будівництво

  • ДСТУ 9239:2023 Настанова з контролю якості улаштування буронабивних паль
  • ДСТУ 9240:2023 Настанова контролю якості виконання зварювальних робіт під час монтажу будівельних конструкцій
  • ДСТУ 9241:2023 Настанова з контролю якості робіт із благоустрою прибудинкової території
  • ДСТУ 9242:2023 Настили решіткові сталеві. Загальні технічні умови
  • ДСТУ 9243.4:2023 Система проєктної документації для будівництва. Основні вимоги до проєктної документації
  • ДСТУ 9243.5:2023 Система проєктної документації для будівництва. Загальні положення
  • ДСТУ 9243.7:2023 Система проєктної документації для будівництва. Правила виконання архітектурно-будівельних робочих креслень
  • ДСТУ 9243.10:2023 Система проєктної документації для будівництва. Правила виконання специфікації обладнання і будівельної продукції
  • ДСТУ 9244:2023 Вироби сталеві для підвісних стель будівель і споруд. Технічні умови
  • ДСТУ 9246-1:2023 Заповнювачі для асфальтобетонних сумішей та матеріалів, оброблених бітумним в’яжучим. Технічні умови. Частина 1. Наповнювач
  • ДСТУ CEN ISO/TR 52000-2:2023 Енергоефективність будівель. Комплексне оцінювання енергоефективності будівель. Частина 2. Пояснення та обґрунтування стандарту ISO 52000-1 (CEN ISO/TR 52000-2:2017, IDT; ISO/TR 52000-2:2017, IDT)
  • ДСТУ CEN ISO/TR 52003-2:2022 Енергоефективність будівель. Показники, вимоги, оцінювання та сертифікати. Частина 2. Пояснення та обґрунтування стандарту ISO 52003-1 (CEN ISO/TR 52003-2:2017, ІDТ; ISO/TR 52003-2:2017, ІDТ)
  • ДСТУ EN 12676-1:2019 Екрани протизасліплювальні для доріг. Частина 1. Експлуатаційні параметри та характеристики (EN 12676-1:2000; А1:2003, IDT)
  • ДСТУ EN 12676-2:2023 Екрани протизасліплювальні для доріг. Частина 2. Методи випробування (EN 12676-2:2000, IDT)
  • ДСТУ EN 13164:2019 Матеріали будівельні теплоізоляційні. Вироби з екструдованого пінополістиролу (XPS). Технічні умови (EN 13164:2012+A1:2015, IDT)
  • ДСТУ EN 13707:2023 Матеріали листові гнучкі гідроізоляційні. Армовані бітумні листи для гідроізоляції покрівлі. Визначення та характеристики (EN 13707:2013, IDT)
  • ДСТУ EN 14840:2023 Заповнювачі швів та герметики. Методи випробування попередньо сформованих ущільнювачів швів (EN 14840:2005, IDT)
  • ДСТУ EN 14989-1:2019 Труби димові. Вимоги та методи випробування металевих димових труб і каналів подавання повітря незалежно від використовуваних матеріалів для опалювальних установок закритого типу. Частина 1. Вертикальні повітроводи/димоходи для устатковання типу C6 (EN 14989-1:2007, IDT)
  • ДСТУ EN 14989-2:2019 Труби димові. Вимоги та методи випробування металевих димових труб і каналів подавання повітря незалежно від використовуваних матеріалів для опалювальних установок закритого типу. Частина 2. Відведення повітря та диму для побутових установок закритого типу (EN 14989-2:2007, IDT)
  • ДСТУ EN ISO 52003-1:2022 Енергоефективність будівель. Показники, вимоги, оцінювання та сертифікати. Частина 1. Основні положення та представлення загальної енергоефективності (EN ISO 52003-1:2017, ІDТ; ISO 52003-1:2017, ІDТ)
  • ДСТУ EN ІЕС 62858:2022 Густина блискавок на основі системи локації блискавок. Загальні положення (EN ІЕС 62858:2019, IDТ; ІЕС 62858:2019, MOD)
  • ДСТУ ISO 18808:2023 Сільськогосподарські шини для будівельних машин (ISO 18808:2021, IDT)

Енергетика

  • ДСТУ ASTM D 5453:2023 Нафтопродукти. Визначення загального вмісту сірки у світлих вуглеводнях, паливі для двигунів з іскровим запалюванням та дизельному паливі, а також у моторній оливі методом ультрафіолетової флуоресценції (ASTM D 5453-19a, IDT)
  • ДСТУ ISO 2597-2:2023 Руди залізні. Визначення масової частки загального заліза. Частина 2. Титрометричний метод після відновлювання хлоридом титану (ІІІ) (ISO 2597-2:2019, IDT)
  • ДСТУ ISO 3085:2023 Руди залізні. Експериментальні методи перевіряння похибки відбирання проб, готування проб та вимірювання (ISO 3085:2019, IDT)
  • ДСТУ ISO 3087:2023 Руди залізні. Методи визначення масової частки вологи партії (ISO 3087:2020, IDT)
  • ДСТУ 8811.10:2023 Руди залізні, концентрати, агломерати, окатки та брикети. Методи визначення масової частки хрому
  • ДСТУ 8811.11:2023 Руди залізні, концентрати, агломерати, окатки та брикети. Методи визначення оксиду алюмінію

Сільське господарство

  • ДСТУ 9247:2023 Сіянці сосни звичайної із закритою кореневою системою. Технічні умови
  • ДСТУ 9248:2023 Сіянці дуба звичайного із закритою кореневою системою. Технічні умови

Військова справа

  • ДСТУ 9249:2023 Спеціальні технічні засоби для зняття інформації з каналів зв`язку та інші технічні засоби негласного отримання інформації. Основні терміни, визначення понять і класифікація

Інші галузі

  • ДСТУ 9245:2023 Картон гофрований. Технічні умови
  • ДСТУ IEC 63097:2024 Дорожня карта зі стандартизації розумних мереж (IEC 63097:2017, IDT)
  • ДСТУ ISO/TR 13570-2:2023 Колісні крісла. Частина 2. Типові значення та рекомендовані межі розмірів, маси та маневрового простору, встановлені в ISO 7176-5 (ISO/TR 13570-2:2014, IDT)

Нормативні акти

  • Постанова КМУ «Про внесення змін до Правил дорожнього руху» від 09.02.2024 № 142
  • Постанова КМУ «Деякі питання скорочення чисельності працівників органів виконавчої влади»  від 29.12.2023 № 1410

13.04.2024

  • Наказ МОЗ «Про затвердження Вимог до харчових продуктів та харчових інгредієнтів, що піддаються дії іонізуючого випромінювання»  від 15.07.2023 № 1280

15.04.2024

  • Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов'язаних із забороною відчуження об'єктів нерухомого майна, придбаних (у тому числі проінвестованих/профінансованих) з використанням житлового сертифіката на придбання об'єкта житлової нерухомості»  від 22.02.2024 № 3588-IX

17.04.2024

  • Постанова КМУ «Про внесення зміни до пункту 3-1 Порядку здійснення державного контролю якості лікарських засобів, що ввозяться в Україну» від 13.10.2023 № 1077

Втрачають чинність

Будівництво

  • ДСТУ EN 13707:2019 Матеріали покрівельні гідроізоляційні м’які. Просочені бітумом листи для гідроізоляції покрівлі. Визначення та характеристики (EN 13707:2004 + A2:2009, IDT)
  • ДСТУ ISO 13442:2005 Шини та ободи для будівельних машин. Основні параметри та розміри (ІSO 13442:2004, ІDT). З Поправкою (ІПС № 4-2008)
  • ДСТУ Б EN 15217:2013 Енергетична ефективність будівель. Методи представлення енергетичних характеристик та енергетичної сертифікації будівель (EN 15217:2007, IDT)
  • ДСТУ Б А.2.4-4:2009 Система проектної документації для будівництва. Основні вимоги до проектної та робочої документації. Зі Зміною № 1
  • ДСТУ Б А.2.4-4:2009 Система проектної документації для будівництва. Основні вимоги до проектної та робочої документації. Зміна № 1
  • ДСТУ Б А.2.4-5:2009 Система проектної документації для будівництва. Загальні положення
  • ДСТУ Б А.2.4-7:2009 Правила виконання архітектурно-будівельних робочих креслень
  • ДСТУ Б А.2.4-10:2009 Правила виконання специфікації обладнання, виробів і матеріалів
  • ДСТУ Б В.2.7-121:2014 Порошок мінеральний для асфальтобетонних сумішей. Технічні умови
  • ДСТУ Б В.2.7-121:2014 Порошок мінеральний для асфальтобетонних сумішей. Технічні умови. Зміна № 1

Енергетика

  • ДСТУ ISO 2597-2:2017 Руди залізні. Визначення масової частки загального заліза. Частина 2. Титрометричний метод після відновлювання хлоридом титану (III) (ISO 2597-2:2015, IDT)
  • ДСТУ ISO 3085:2006 Руди залізні. Експериментальні методи перевіряння похибки відбирання проб, готування проб і вимірювання (ISO 3085:2002, IDT)
  • ДСТУ ISO 3087:2014 Руди залізні. Метод визначання масової частки вологи партії (ISO 3087:2011, IDT)

Лакофарбова промисловість

  • ДСТУ EN 13300:2012 Фарби та лаки. Водно-дисперсійні лакофарбові матеріали та системи покриттів для внутрішніх стін і стель. Класифікація (EN 13300:2001, IDT)
  • ДСТУ EN 927-2:2015 Фарби та лаки. Лакофарбові матеріали та системи покриттів для дерев’яних поверхонь зовнішнього застосування. Частина 2. Технічні характеристики (EN 927-2:2014, ІDТ)
  • ДСТУ ISO 1522:2015 Фарби та лаки. Визначення твердості за маятниковим приладом (ISO 1522:2006, IDT)
  • ДСТУ ISO 1522:2015 Фарби та лаки. Визначення твердості за маятниковим приладом (ISO 1522:2006, IDT)
  • ДСТУ ISO 18314-3:2019 Аналітична колориметрія. Частина 3. Спеціальні показники (ISO 18314-3:2015, IDT)
  • ДСТУ ISO 3262-6:2020 Наповнювачі для фарб. Специфікації та методи випробування. Частина 6. Хімічно осаджений карбонат кальцію (ISO 3262-6:1998, IDT)
  • ДСТУ ISO 7784-3:2020 Фарби та лаки. Визначення стійкості до стирання. Частина 3. Метод із вкритим абразивним папером роликом та лінійним зворотньо-поступальним рухом випробуваного зразка (ISO 7784-3:2016, IDT)

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН, Будстандарт 

2 квітня

Перевезення пасажирів автобусом: уряд готує нові правила

Перевезення пасажирів автобусом: уряд готує нові правилаМінінфраструктури презентувало нові підходи до міжнародних автобусних пасажирських перевезень.

Транспортні засоби на підприємстві: як організувати безпечну роботу

Мета змін — забезпечити якісний сервіс пасажирам і сприятливі умови для роботи легального бізнесу.

Перший крок — цифровізація сервісів і послуг для пасажирів та перевізників, а також змін до профільних нормативних актів.

Перевезення пасажирів автобусом: уряд готує нові правила Вимоги безпеки до робочого місця водія

Зміни, зокрема, передбачають:

  • Єдиний онлайн-портал для пасажира та перевізника autobus.gov.ua.
               За допомогою порталу пасажири матимуть змогу:
    • перевірити легальність маршруту, розклад руху, перевізника;
    • купити квиток;
    • залишити зворотний зв’язок — за потреби.
      Протягом квітня до порталу інтегруватимуться перевізники, щоб збільшити можливість придбати квиток на маршрути.
  • Запуск «єЧерги» для автобусів echerha.gov.ua
    Кожен регулярний автобус матиме чіткий час перетину кордону відповідно до графіку руху, щоб не тримати людей в очікуванні перед пунктами пропуску. Водночас система автоматично перевіряє дозвільні документи, щоб попередити нелегальні перевезення.
    Зараз слотування для автобусів доступне на трьох пунктах пропуску: Ягодин — Дорогуськ, Мамалига — Крива та Могилів-Подільський — Отач.
  • Онлайн-кабінет перевізника для відкриття міжнародних маршрутів
    Кабінет доступний до внутрішнього тестування перевізниками. Ключова мета — замінити паперову та бюрократизовану процедуру відкриття маршруту на швидку та повністю цифрову.
  • Оновлення правил перевезень і спрощення доступу до ринку
    Передусім йдеться про зміни до Порядку організації регулярних, нерегулярних і маятникових перевезень пасажирів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, затвердженого наказом Мінтрансу від 09.02.2004 № 75.

Проєкт наказу Мінінфраструктури «Про затвердження Порядку організації регулярних, нерегулярних та маятникових (човникових) перевезень пасажирів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні» розміщений на офіційному вебсайті Мінінфраструктури. Зауваження та пропозиції до проєкту фізичні й юридичні особи мають змогу подати до 12 квітня 2024 року.

Вимоги безпеки до робочого місця водія

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише за письмового дозволу редакції сайту Служба охорони праці
Джерело: https://pro-op.com.ua/article/1028-vimogi-bezpeki-do-robochogo-mstsya-vodya

1 квітня

Низку держстандартів поновили: які норми повернулись?

Низку держстандартів поновили: які норми повернулись? Держпраці оновила Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці

Державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ») у березні 2024 року відновило дію національних стандартів.

  • Із 13 березня 2024 року на період дії воєнного стану та протягом 180 днів після його припинення або скасування діють (наказ ДП «УкрНДНЦ» від 13.03.2024 № 79):
    • ДСТУ ISO 6974-1:2007 Природний газ. Визначення складу із заданою невизначеністю методом газової хроматографії. Частина 1. Настанови щодо спеціалізованого аналізування (ISO 6974-1:2000, IDT);
    • ДСТУ ISO 6974-3:2007 Природний газ. Визначення складу із заданою невизначеністю методом газової хроматографії. Частина 3. Визначення водню, гелію, кисню, азоту, вуглекислого газу і вуглеводнів до С8 із використанням двох насадкових колонок (ІSO 6974-3:2000, ІDT);
    • ДСТУ ISO 6974-5:2007 Природний газ. Визначення складу із заданою невизначеністю методом газової хроматографії. Частина 5. Визначення азоту, вуглекислого газу і вуглеводнів від С1 до С5 та С6+ для лабораторного і потокового процесу із використанням трьох колонок (ІSO 6974-5:2000, ІDT);
    • ДСТУ ISO 6976:2009 Природний газ. Обчислення теплоти згоряння, густини, відносної густини і числа Воббе на основі компонентного складу (ISO 6976:1995/Cor. 2:1997, Cor. 3:1999, IDT).
  • Із 14 березня 2024 року діють (наказ ДП «УкрНДНЦ» від 24.01.2024 № 25):
    • ДСТУ EN 60335-2-11:2014 Прилади побутові та аналогічні електричні. Безпека. Частина 2-11. Додаткові вимоги до сушильних приладів барабанного типу (EN 60335-2-11:2010, EN 60335-2-11:2010/A11:2012, IDT);
    • ДСТУ EN 60335-2-11:2014 Прилади побутові та аналогічні електричні. Безпека. Частина 2-11. Додаткові вимоги до сушильних приладів барабанного типу (EN 60335-2-11:2010/A1:2015, IDT). Зміна № 1:2015;
    • ДСТУ EN 60730-2-7:2017 Пристрої автоматичні електричні керувальні побутової та аналогічної призначеності. Частина 2-7. Додаткові вимоги до таймерів та реле часу (EN 60730-2-7:2010; AC:2011, ІDT; ІЕС 60730-2-7:2008, MOD).

Низку держстандартів поновили: які норми повернулись? Як розслідувати нещасний випадок на виробництві

Джерело: Будстандарт

29 березня

Переведення годинників: прокидатимемось на годину раніше

Переведення годинників: прокидатимемось на годину ранішеВ останню неділю березня Україна традиційно перейде на літній час. Перехід регламентує постанова КМУ від 13.05.1996 № 509 «Про порядок обчислення часу на території України».

Як підготувати підприємство до безпечної роботи у весняно‑літній період

У ніч із 30 на 31 березня 2024 року о 03:00 стрілки годинників потрібно буде перевести на одну годину вперед. Сучасні гаджети зроблять це автоматично.

Нагадаємо, переведення стрілок годинників в Україні відбувається двічі на рік — у останню неділю жовтня та в останню неділю березня.

Перехід на літній час дозволить більш раціонально використовувати світлий час доби, менше часу користуватись штучним освітленням та економити електроенергію. Зараз ця мотивація — одна з пріоритетних, тому що російська агресія спрямована, зокрема, на об’єкти критичної інфраструктури.

Нагадаємо, Верховна Рада у березні 2021 року відправила на доопрацювання законопроєкт № 4201 «Про обчислення часу в Україні». Він пропонує скасувати сезонне переведення годинника та залишити в Україні зимовий час. У Євросоюзі також тривають дискусії про скасування переходу на літній час. Це питання має вирішитися до 2026 року.

28 березня

Роздягальня та душова: санітарно-гігієнічні вимоги

Роздягальня та душова: санітарно-гігієнічні вимоги Чи може роботодавець самостійно проводити санітарно-гігієнічні дослідження

Насамперед роботодавцеві варто правильно ідентифікувати допоміжні побутові приміщення. Держпраці відносить до таких:

  • роздягальні;
  • душові;
  • умивальники;
  • кімнати особистої гігієни жінки;
  • пункти харчування;
  • місця для паління;
  • приміщення для прання, хімічного чищення й сушіння, ремонту робочого одягу та взуття;
  • приміщення для обігріву.

Усі названі приміщення мають використовуватися лише за призначенням. Роботодавець має подбати про їх регулярну дезінфекцію (не менш ніж раз на місяць).
Водночас є й специфічні вимоги до різних типів приміщень.

Роздягальня та душова: санітарно-гігієнічні вимоги Гігієнічна класифікація умов праці

Так, душові та роздягальні мають бути суміжними. Втім, між ними може бути розміщений тамбур — якщо у душовій 6 або більше сіток.

Площа та кількість місць у роздягальнях залежать від чисельності працівників: так, місць має бути достатньо, щоб розмістились працівники двох суміжних найчисленніших змін. Якщо для зберігання одягу використовують не вішаки, а шафки, кількість працівників визначають за списком. Також роздягальні обладнують лавами (шириною 30 см).

Тут же (або у суміжних приміщеннях) розташовують умивальники, кожен з яких має бути обладнаний змішувачем, гарячою та холодною водою. Кількість умивальників так само залежить від кількості працівників: на кожні 7-20 осіб має бути встановлений окремий умивальник (для жінок та чоловіків — у різних приміщеннях).

Приміщення для особистої гігієни жінок встановлюють, якщо хоча б на одну зміну припадає 15 або більше працівниць.

Джерело: Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

27 березня

Реєстр збитків: що це та коли почне працювати

Реєстр збитків: що це та коли почне працюватиІз квітня 2024 року стартує технічний запуск Міжнародного реєстру збитків — системи обліку заяв фізичних, юридичних осіб та держави Україна про відшкодування збитків, втрат, шкоди від агресії рф (далі — Реєстр).

Вимоги безпеки під час демонтажу будівель і споруд в умовах воєнного стану

Українці матимуть змогу подати заяву за допомогою нового сервісу, що стане доступним на порталі та в застосунку «Дія».

Сформувати заявки про пошкоджене або зруйноване житлове нерухоме майно громадяни зможуть за наявності Акта про обстеження від місцевої влади. Із часом планується надати українцям можливість подати заяву до Реєстру збитків навіть за умови, якщо людина не зверталась до місцевої влади.

Реєстр збитків: що це та коли почне працювати Інструкція з охорони праці під час розбирання будівель і споруд

До Реєстру можна буде подавати заяви через «Дію» щодо:

  • завданої шкоди життю та здоров’ю;
  • примусового переміщення та вимушеного переселення;
  • злочину катування та сексуального насильства;
  • інших ушкоджень і завданих збитків.

Поки що йдеться про відкриття однієї категорії заявників. Згодом Реєстр буде розширено до 40 категорій, що передбачатимуть відшкодування, зокрема, у разі:

  • втрати майна та доходу, інших форм економічних збитків;
  • пошкодження критичної інфраструктури та інших державних об’єктів;
  • збитків, завданих історико-культурній спадщині;
  • збитків навколишньому середовищу тощо.

У майбутньому заяви про завдану шкоду бізнесу та інфраструктурі матимуть змогу подати юридичні особи та держава.

26 березня

Весняно-польові роботи: поточний стан та правила безпеки

Весняно-польові роботи: поточний стан та правила безпекиУ Комітеті з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України озвучили дані щодо посівної кампанії.

Колісні сільськогосподарські трактори: яких вимог безпеки дотримувати

Так, роботи розпочали у 20-ти областях. Наразі засіяно 214,5 тис га зернових та зернобобових культур (3,8%). Здебільшого це ячмінь (117,3 тис. га), горох (53,1 тис. га) та пшениця (29 тис. га).

Загалом у 2024 року планують засіяти більше, ніж торік (1148,5 тис. га).

Найбільше засіяно на Одещині, Миколаївщині, Кіровоградщині, Дніпропетровщині, Полтавщині, Тернопільщині та Вінниччині.

Водночас у Держпраці закликали дотримуватись основних павил безпеки під час весняно-польових робіт (саме на цей період припадає третина річного обсягу польових тракторних і транспортних робіт — майже 35%).

Так, насамперед слід звернути особливу увагу на контроль стану технологічного обладнання, яке використовується в полі — для виконання технологічних процесів не можна застосовувати машини і обладнання, які мають несправності.

До роботи можна допускати лише тих працівників, які пройшли медичний огляд. При цьому на роботодавця покладається відповідальність за забезпечення їх спецодягом, засобами індивідуального захисту, аптечкою, питною водою та засобами пожежогасіння.

Джерело: Верховна Рада України, Центрально-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

25 березня

Оповіщення про надзвичайні ситуації та загрози: зміни від уряду

Оповіщення про надзвичайні ситуації та загрози: зміни від урядуКабінет Міністрів затвердив зміни до Положення про єдину державну систему цивільного захисту та Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та організації зв’язку у сфері цивільного захисту (урядова постанова від 08.03.2024 № 270).

Як організувати оповіщення про надзвичайну ситуацію на підприємстві

Так, передбачено функціонування систем різних рівнів для оповіщення та інформування про виникнення надзвичайної ситуації або відповідну загрозу. Йдеться про автоматизовані системи:

  • загальнодержавні —  централізоване оповіщення на державному рівні;
  • територіальні — централізоване оповіщення на регіональному рівні;
  • місцеві — централізоване оповіщення на місцевому рівні.
  • спеціальні, локальні та об’єктові — оповіщення на об’єктовому рівні.

Такі системи оповіщення призначені як для органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, такі і для підприємств, установ, організацій, управління і сил цивільного захисту, а ще — для інформування населення.

Рішення уряду також зачепило питання оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій воєнного характеру: таке оповіщення відбувається засобами загальнодержавної автоматизованої системи централізованого оповіщення, інформацію негайно поширює оперативно-чергова служба на пункті управління Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Джерело: Будстандарт

22 березня

Екстрена допомога — куди дзвонити: 101 чи 112?

Екстрена допомога — куди дзвонити: 101 чи 112?В Україні від липня 2023 року поступово впроваджується єдиний номер для повідомлень про надзвичайні ситуації.

Сталася пожежа: як надати домедичну допомогу потерпілим

Для того щоб отримати необхідну допомогу в якнайшвидший строк, громадяни замість різних номерів екстрених служб мають змогу набрати один — 112. 

Оператори Служби 112 скеровують запити до необхідних підрозділів, забезпечують швидкий та організований відгук на екстрені виклики.

Екстрена допомога — куди дзвонити: 101 чи 112?Як проводити розслідування пожеж

На лінію 112 можуть звертатися люди з порушеннями слуху чи мовлення. Вони спілкуватимуться по відеозв’язку з операторами, які володіють жестовою мовою. Для цього необхідно відправити смс-повідомлення на номер 112 та очікувати посилання на з’єднання.

Зараз лінія 112 працює у двох макрорегіонах України — центральному та західному.

Із 1 травня 2024 року в Дніпрі має запрацювати центр Служби 112, який покриватиме регіони на сході України. У вересні планується відкрити четвертий центр у Одесі — для південних регіонів. До кінця грудня 2024 року планується поширити роботу Служби 112 на території всієї України.

Номери профільних екстрених служб 101, 102, 103 та 104 працюватимуть і після 2024 року.

Джерело: МВС

21 березня

Страхові виплати: що передбачає новий Порядок?

Страхові виплати: що передбачає новий Порядок?Пенсійний фонд України (ПФУ) постановою від 26.01.2024 № 4-1 затвердив новий Порядок нарахування та здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та профзахворювань (далі — Порядок).

Аналізуємо причини нещасних випадків: приклади з досвіду

Мета  — привести нормативно-правові акти ПФУ у відповідність до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV та Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 21.09.2022 № 2620-ІХ (далі — Закон № 2620-ІХ). 

Нагадаємо, що ФССУ припинив свою діяльність: він був реорганізований і приєднаний до ПФУ із 1 січня 2023 року.

Порядок визначає механізм призначення, перерахування та здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності:

  • допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання,
  • щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати,
  • страхова виплата потерпілому під час його професійної реабілітації,
  • страхова виплата при тимчасовому переведенні потерпілого на легшу, нижчеоплачувану роботу,
  • одноразова допомога потерпілому,
  • страхові виплати в разі смерті потерпілого,
  • страхова виплата дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності,
  • страхові витрати на професійну реабілітацію та соціальну допомогу,
  • інші витрати на відшкодування шкоди:
    • компенсацію витрат на проїзд до місця лікування та/або реабілітації потерпілого та особи, яка його супроводжує і у зворотному напрямку,
    • відшкодування витрат на надання соціальної послуги догляду вдома,
    • щомісячну грошову компенсацію вартості заходів, необхідних для надання соціальної послуги натуральної допомоги,
    • відшкодування витрат на поховання потерпілого та пов’язаних із цим ритуальних послуг.

Страхові виплати: що передбачає новий Порядок? Як розслідувати груповий нещасний випадок

Порядок затверджує форми заяв для здійснення страхових виплат, а також окреслює:

  • як звертатися за призначенням (перерахуванням), здійсненням страхових виплат;
  • які документи подавати для призначення (перерахування, продовження) страхових виплат;
  • який порядок формування електронної справи про страхові виплати.

Порядок набере чинності з дня його офіційного опублікування. 

Водночас втратять чинність постанови Фонд соціального страхування України (ФССУ):

  •  «Про затвердження Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат» від 19.07.2018 № 11;
  •  «Про затвердження Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб» від 12.12.2018 № 27;
  •  «Про внесення змін до Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат» від 25.02.2021 № 7.

Джерело: ПФУ

20 березня

«Армія відновлення»: зміни з 1 квітня

 «Армія відновлення»: зміни з 1 квітняУряд у рамках проєкту «Армія відновлення» підвищив оплату праці за виконання суспільно корисних робіт у півтора рази. Такі зміни до Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 13.07.2011 № 753, Кабмін уніс постановою від 27.10.2023 № 1119.

Як оцінювати ризики надзвичайних ситуацій техногенного характеру

«Армія відновлення» — це проєкт Уряду, спрямований на фінансову підтримку людей, які тимчасово втратили роботу. Такі громадяни мають змогу долучитись до виконання суспільно корисних робіт та отримувати за це оплату від держави.

«Армія відновлення»: зміни з 1 квітня Як розслідувати нещасний випадок на виробництві

Раніше за виконання суспільно корисних робіт за відпрацьований повний місяць громадяни отримували 6 700 грн — розмір мінімальної зарплати. Із 1 січня 2024 року оплата зросла до 10 650 грн. А з 1 квітня 2024 року розмір оплати становитиме 12 000 грн.

Види суспільно корисних робіт залежать від потреб конкретного регіону. На період виконання робіт із залученими особами укладають строковий трудовий договір.

19 березня

Нехарчова продукція: які перевірки відновив Кабмін?

Нехарчова продукція: які перевірки відновив Кабмін?Кабмін постановою від 08.03.2024 № 261 ухвалив рішення відновити частину перевірок для бізнесу, посилити нагляд за безпекою нехарчової продукції та якістю надання споживачам комунальних послуг.

Як проходить перевірка за скаргою фізичної особи

Документ уніс зміни до постанов КМУ:

  • «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 № 303 (далі — Постанова № 303);
  • «Про припинення здійснення державного контролю нехарчової продукції в умовах воєнного стану» від 03.05.2022 № 550 (далі — Постанова № 550);.

Зміни передбачають, зокрема, відновити заходи державного нагляду (контролю) щодо нехарчової продукції за трьома пріоритетними напрямами Угоди АСАА (Угоди про оцінку відповідності та прийняття промислової продукції) — електромагнітна сумісність, низьковольтне електричне обладнання та безпека машин і механізмів.

Нехарчова продукція: які перевірки відновив Кабмін?Більше про електробезпеку

Протягом періоду воєнного стану за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, відбуватимуться позапланові перевірки суб’єктів господарювання щодо дотримання вимог законодавства стосовно:

  • формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
  • захисту прав споживачів;
  • метрологічного нагляду у сфері надання житлово-комунальних послуг (п. 4-1 Постанови № 303).

Планові заходи державного ринкового нагляду стосуватимуться відповідності вимогам технічних регламентів:

  • побутових ламп неспрямованого випромінення;
  • низьковольтного електричного обладнання;
  • обладнання;
  • машин та устатковання (п. 5 Постанови № 303; п. 1 Постанови № 550).

Комплексні заходи для підвищення рівня безпеки нехарчової продукції на українському ринку Уряд здійснює в рамках підготовки до підписання «промислового безвізу» з Європейським Союзом.

18 березня

Рейтинг спеціалістів з охорони праці: до ТОП-10 ввійдуть лише найкращі

Запрошуємо усіх передплатників взяти участь у нашому новому проєкті. Це — Рейтинг спеціалістів з охорони праці, запущений спільно з Державною службою з питань праці.

На платформі ви маєте змогу безплатно проходити фахові тести. Так ви не лише триматимете себе у тонусі та перевірятимете власні навички, а й здобуватимете бали. Чим більше балів — тим вищий ваш рейтинг. 

Рейтинг

Перевірте себе

Щоб почати набирати бали вже зараз, перейдіть на платформу та натисніть кнопку «Пройти тест». Можливо, саме ви увійдете до ТОП-10 найкращих за результатами змагання.

Cервіс доступний для всіх зареєстрованих користувачів і є абсолютно безкоштовним. А для десятки найкращих Цифрове видавництво Експертус підготує подарунки.

Також ви матимете змогу поділитися своїми здобутками з будь-ким: учасники можуть поширити інформацію про свій результат через фейсбук.

15 березня

Біологічна безпека: як уряд інформуватиме про загрози?

Біологічна безпека: як уряд інформуватиме про загрози?Уряд постановою від 08.03.2024 № 266 затвердив Порядок інформування населення щодо біобезпеки та біологічного захисту (далі — Порядок).

Як зміняться медогляди в 2024 році

Документ урегульовує інформаційну роботу органів державної й місцевої влади з питань:

  • біологічної безпеки;
  • профілактики й контролю інфекційних захворювань;
  • надання верифікованої інформації та рекомендацій населенню щодо біологічного захисту.

Мета — знизити ризик виникнення надзвичайних ситуацій (далі — НС), пов’язаних із впливом збудників інфекційних хвороб, і підвищити обізнаність українців щодо особистої безпеки.

Порядок визначає, що держава:

  • інформуватиме населення, якщо в інших країнах виникне НС або подія, пов’язана, наприклад, із поширенням збудників інфекційних хвороб, і існуватиме ризик розповсюдження таких збудників у інших країнах;
  • надасть порядок дій у разі виникнення НС в Україні, а також способи профілактики можливих ускладнень.

Інформація про запобігання виникненню біологічних загроз і біологічного захисту поширюватиметься:

  • на офіційних вебсайтах центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування;
  • у медіа;
  • у соціальних мережах;
  • у закладах охорони здоров’я (ЗОЗ). 

Кожен орган влади, установа й організація має власну роль у такому інформуванні:

  • МОЗ забезпечуватиме взаємодію щодо надзвичайної ситуації або ризиків її виникнення, а також міжрегіональну та міжсекторальну взаємодію.
  • Держпродспоживслужба інформуватиме МОЗ про виявлення, наявність, поширення, локалізацію та за потреби — ліквідацію загроз надзвичайної ситуації.
  • Центр громадського здоров’я розроблятиме інформаційні матеріали щодо дій у разі загрози надзвичайної ситуації.
  • Центри контролю та профілактики хвороб, ЗОЗ спільно з органами місцевого самоврядування працюватимуть з населенням та інформуватимуть його за допомогою офіційних каналів комунікації.

Джерело: Урядовий портал