Що нового

Охорона праці

16 квітня

Парламент продовжив воєнний стан і мобілізацію

Рада планує продовжити воєнний стан і мобілізацію Верховна Рада ухвалила законопроєкти про затвердження указів Президента України:

  • «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» — № 13172;
  • «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» — № 13173. 

Документи продовжують строк дії воєнного стану та мобілізації на 90 діб. 

Далі закони має підписати Президент.

Нагадаємо, зараз воєнний стан і загальна мобілізація діють до 9 травня 2025 року.

Джерело: ВРУ

16 квітня

Держпраці перевірятиме роботодавців за мобінг

Держпраці перевірятиме роботодавців за мобінг Верховна Рада прийняла в цілому Закон України «Про внесення змін до статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу» (законопроєкт № 11044; далі —  Закон).

Мобінг: зони відповідальності роботодавця

Документ був розроблений, зокрема, у зв’язку з тим, що зросла кількість звернень до Держпраці щодо вчинення мобінгу. Закон виклав у новій редакції частину першу статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.

Зміни передбачають, що у період дії воєнного стану Держпраці та її територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю. 

Перевірки стосуватимуться юридичних осіб, незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, і фізичних осіб, які використовують найману працю.

Предмет перевірки:

  • додержання вимог Закону;
  • неоформлені трудові відносини;
  • вчинення мобінгу (цькування);
  • законність припинення трудових договорів.

Позапланові заходи державного нагляду (контролю) з питань вчинення мобінгу (цькування) не можуть здійснюватися одночасно з позаплановими заходами державного нагляду (контролю) з будь-яких інших питань.

Джерело: ВРУ

15 квітня

Хто з відповідальних осіб проходить навчання з питань охорони праці

Хто з відповідальних осіб проходить навчання з питань охорони праціПрацівники підприємства проходять навчання з охорони праці під час прийняття на роботу, а також періодично протягом трудової діяльності. Підстава — пункт 3.1 глави 3 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15 (далі — Типове положення).

Програма навчання з охорони праці

Посадові особи підприємства мають проходити навчання та перевірку знань із загальних питань охорони праці періодично раз на три роки у спеціалізованому навчальному закладі (п. 5.1 гл. 5 Типового положення). Ця вимога стосується, зокрема:

Повний перелік посадових осіб містить додаток 3 до Типового положення.

Якщо на підприємстві виконують роботи підвищеної небезпеки або роботи, де є потреба у професійному доборі, то всі працівники, які виконують такі роботи, мають щороку проходити спеціальне навчання та перевірку знань за відповідним нормативно-правовим актом.

Джерело: Центрально-Західне міжрегіональне управління Держпраці

14 квітня

Хто здійснює державний нагляд за охороною праці в Україні

Хто здійснює державний нагляд за охороною праці в УкраїніДержавний нагляд за охороною праці — важливий елемент системи забезпечення безпеки та здоров’я працівників на підприємствах. Цю функцію виконують спеціально уповноважені органи, які контролюють дотримання норм і вимог охорони праці.  Чи правомірні планові перевірки Держпраці в 2025 році

Органи державного нагляду за охороною праці відіграють ключову роль у забезпеченні безпеки працівників на підприємствах. Їхні повноваження та права дозволяють ефективно контролювати дотримання норм охорони праці, здійснювати розслідування нещасних випадків і вживати заходів для запобігання ризикам.

Державний нагляд за охороною праці в Україні здійснюють центральні органи виконавчої влади, які реалізують державну політику у сфері:

Повноваження органів державного нагляду, що реалізують державну політику у сфері охорони праці:

  • здійснювати планові й позапланові перевірки підприємств, щоб оцінити дотримання норм охорони праці;
  • надавати обов’язкові для виконання вказівки щодо усунення виявлених порушень законодавства з охорони праці;
  • вивчати обставини нещасних випадків на виробництві та вживати заходів, щоб запобігти таким випадкам у майбутньому;
  • брати участь у створенні й вдосконаленні законодавства, що регулює охорону праці;
  • консультувати підприємства щодо дотримання норм охорони праці, проводити семінари й тренінги.

Посадові особи органів державного нагляду, що реалізують державну політику у сфері охорони праці, мають право:

  • перевіряти безперешкодно будь-які території, приміщення і документацію підприємств;
  • отримувати від керівників підприємств інформацію, документи й пояснення, що стосуються охорони праці;
  • призупиняти виконання робіт у разі виявлення загрози життя або здоров’ю працівників;
  • застосовувати адміністративні або інші заходи щодо підприємств, які порушують законодавство з охорони праці.

Джерело: Головне управління ПФУ в Луганській області

10 квітня

МОЗ планує оновити програму реабілітації особи з інвалідністю

МОЗ планує оновити програму реабілітації особи з інвалідністюНа сайті СПО об’єднань профспілок України представлений проєкт постанови КМУ «Про затвердження Положення про індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю» (далі — Проєкт).

Як облаштувати інклюзивне та доступне робоче місце

МОЗ, що розробило документ пропонує формувати індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю (далі — ІПР) на основі комплексної оцінки обмежень її життєдіяльності.

ІПР згідно з Проєктом:

  • міститиме індивідуальний перелік компенсаторів обмежень життєдіяльності особи, які мають забезпечити її життєдіяльність у звичний для неї спосіб;
  • складатиметься із частин, що відображатимуть результати комплексної оцінки обмежень життєдіяльності особи у сферах: охорони здоров’я, соціальній, освітній, зайнятості, фізичній культурі та спорту. Кожна з частин ІПР має містити індивідуальний перелік компенсаторів у відповідній сфері.

МОЗ планує оновити програму реабілітації особи з інвалідністю Кожну частину ІПР розроблятимуть за участю особи з інвалідністю та погоджуватимуть з нею. Термін чинності ІПР визначатиме тривалість інвалідності, що встановлять.

Медичну частину ІПР складатимуть за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи (ОПФО). Експертна команда з ОПФО в електронному вигляді формуватиме рекомендації, які є частиною ІПР за формою, що затверджує МОЗ.

Частина ІПР у сфері зайнятості враховуватиме результати ОПФО та міститиме:

МОЗ планує оновити програму реабілітації особи з інвалідністю ІПР є обов’язковою до виконання всіма установами, де особа з інвалідністю навчається, працює або перебуває, — незалежно від форми власності чи підпорядкування.

Проєкт також передбачає замінити Положення про індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю, затверджене постановою КМУ від 23.05.2007 № 757, на Положення про індивідуальну програму реабілітації дитини з інвалідністю.

Джерело: СПО об’єднань профспілок

9 квітня

Читайте свіжі новини у сфері охорони праці в Telegram-каналі

Читайте свіжі новини у сфері охорони праці в Telegram-каналі

Хочете бути в курсі останніх змін у законодавстві з охорони праці? Бажаєте оперативно отримувати перевірену інформацію про нові нормативні зміни, інструкції з оп та актуальні правила безпеки на робочих місцях? Шукаєте надійне джерело, яке допоможе вам завжди діяти відповідно до чинного законодавства та уникати штрафів?

Тоді приєднуйтесь до нас! Ми публікуємо лише найактуальніші та важливі новини, корисні поради для фахівців з охорони праці, роз'яснення складних норм простими словами та відповіді на найпоширеніші запитання від практиків. З нами ви завжди будете на крок попереду!

Хто відповідає за психосоціальну підтримку на робочих місцях?

        Знаю відповідь                                                            Дізнатися відповідь
           correct_logo.png                                                                            question_mark.png

Долучайтесь до Telegram-каналу Охорона праці - будьте в курсі всіх актуальних новин

telegram_logo.png ПІДПИСАТИСЯ

Долучайтеся до нашого Telegram-каналу «Охорона праці. Новини» та не пропустіть актуальні новини для професіоналів галузі!

9 квітня

До 500 тис. грн збільшились гранти для аграріїв прифронтових областей

До 500 тис. грн збільшились гранти для аграріїв прифронтових областейКабмін ухвалив рішення збільшити максимальний розмір гранту за програмою «Власна Справа» до 500 тис. грн для підприємців, які ведуть або планують розпочати діяльність на прифронтових територіях.

Змінилися правила участі у програмі компенсації 25% вартості сільгосптехніки

Таку можливість отримають підприємці семи областей:

  • Донецької
  • Дніпропетровської
  • Запорізької
  • Миколаївської
  • Херсонської
  • Чернігівської
  • Сумської

Раніше розмір грантів був збільшений для підприємців Харківської області. 

Вас зацікавить До 500 тис. грн збільшились гранти для аграріїв прифронтових областей Фермери отримають більшу компенсацію за розмінування сільгоспземель

Грантові кошти можна витратити на обладнання (купівля або лізинг), сировину й матеріали, оренду приміщення. Подати заявку можуть як діючі підприємці, так і люди без досвіду ведення бізнесу.

До 500 тис. грн збільшились гранти для аграріїв прифронтових областей Підприємець повинен створити робочі місця залежно від розміру гранту:

  • на 300 тис. грн — одне робоче місце;
  • на 500 тис. грн — два робочих місця.

Щоб отримати грант, підприємець має подати  через Портал Дія:

  • заявку на його отримання;
  • бізнес-план.

Довідково: За грантовою програмою «Власна Справа» українці можуть отримати мікрогрант від 50 до 250 тис. грн на старт або розвиток бізнесу. Інформацію щодо отримання гранту за програмою «Власна Справа» можна знайти на сайті програми.

Джерело: Мінагрополітики

8 квітня

У 2025 році процеси оцінювання повсякденного функціонування інтегрують з ЕСОЗ

У 2025 році процеси оцінювання повсякденного функціонування інтегрують з ЕСОЗІз 1 січня 2025 року в Україні запрацювала нова система оцінювання повсякденного функціонування особи (ОПФО). Вона повністю замінила старий механізм медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) і тепер функціонує в електронному форматі. Лікарі щодня створюють направлення, ухвалюють рішення в цифровому середовищі.

Медогляди працівників у 2025 році

Мета ОПФО — не лише встановити статус інвалідності, а комплексно оцінити стан людини, її повсякденні обмеження і забезпечити доступ до підтримки, реабілітації та соціальних сервісів. Це стало можливим завдяки запуску єдиної електронної системи, що об’єднує всі етапи оцінювання — від направлення лікаря до рішення експертної команди.

Нова електронна система ОПФО — це цифровий інструмент для лікарів, адміністраторів і експертних команд, побудований на платформі Дія.Engine. Система забезпечує можливість створювати електронні направлення лікарями будь-якої спеціальності, які працюють з дорослими пацієнтами. Усі подальші дії — формування експертних команд, розгляд справ, ухвалення рішень — відбуваються в електронному просторі.

Скористатися системою можуть усі заклади охорони здоров’я в Україні, незалежно від форми власності чи наявності договору з НСЗУ. Для цього достатньо мати зареєстрованого працівника з електронним підписом та доступом до системи.

Протягом 2025 року електронна система оцінювання буде інтегрована з електронною системою охорони здоров’я (ЕСОЗ) та іншими державними реєстрами. Це дозволить забезпечити безперервність підтримки людини з моменту виникнення проблеми зі здоров’ям — від направлення до отримання соціальної допомоги, адаптації та реабілітації.

Переваги електронної системи: 

  • Прозорість. Інформація про роботу експертних команд, їх профілі, місце проведення оцінювання, контакти адміністраторів і статистика рішень — доступні на публічних дашбордах МОЗ.
  • Захищеність. Уся історія справи зберігається в системі — хто, коли і які документи додав, які дії здійснювались. Це унеможливлює підроблення чи втрату даних.
  • Зручність для лікарів. Лікуючі лікарі можуть створювати електронні направлення, додаючи до них відскановані документи. Експертні команди, своєю чергою, мають доступ до повного комплекту документів в одному місці.
  • Прозора організація роботи команд. Усі експертні команди працюють за затвердженим графіком, який формує керівник або адміністратор закладу. Система дозволяє бачити завантаженість команд, планувати розклади, відстежувати статистику рішень.
  • Конфіденційність процесу. До дня оцінювання лікарі не знають, чию справу розглядатимуть, а пацієнт — хто саме входитиме до складу команди. Це зменшує ризики упередженості та стороннього впливу на рішення.
  • Електронне підписання рішень. Кожне рішення підписується електронним підписом усіх членів експертної команди, що гарантує його автентичність.
  • Доступність для людей з обмеженнями. Вперше на національному рівні запроваджено можливість пройти оцінювання дистанційнозаочно або з виїздом додому — без шкоди для якості рішень.

Джерело: МОЗ

7 квітня

Змінилися правила участі у програмі компенсації 25% вартості сільгосптехніки

Змінилися правила участі у програмі компенсації 25% вартості сільгосптехніки та обладнанняУряд ухвалив постанову, яка адмініструє та реалізує програму компенсації 25% вартості (без ПДВ) української сільськогосподарської техніки та обладнання. Відтепер скористатися нею зможуть лише агровиробники, зареєстровані в Державному аграрному реєстрі (ДАР).

Техобслуговування і ремонт сільгосптехніки в польових умовах

Такі зміни — це крок до відповідності міжнародним зобов’язанням України в рамках Ukraine Facility. Рішення Уряду враховує вимогу, згідно з якою до кінця 2025 року 80% державної підтримки агросектору надаватиметься через ДАР. Це допоможе ефективно використовувати бюджетні кошти та стимулюватиме додатковий попит на продукцію українського машинобудування.

Постанова також уточнює:

  • вимоги, щоб підтвердити статус агровиробника — не менше ніж 75% від реалізованої ним продукції за останні 12 звітних податкових періодів мають становити саме сільськогосподарські товари або послуги. Для новостворених підприємств ця вимога розраховується окремо по кожному податковому періоду;
  • перелік звітних документів, які подають виробники техніки, — вилучено застарілу форму №1-П та передбачено використання чинної статистичної звітності.

Умови: компенсація 25% надається за сільськогосподарську техніку та обладнання, що містять не менше ніж 60% українських матеріалів і комплектуючих. Для окремих категорій — комбайнів, тракторів, самохідних обприскувачів і зерновозів — діють спеціальні умови., Щоб скористатися програмою, агровиробники мають обрати техніку з офіційного Переліку на сайті Мінекономіки, придбати її та подати заявку через уповноважений банк.

Перелік техніки двічі оновлювався за перші три місяці року. Зараз агровиробники мають змогу вибирати з 11 910 одиниць техніки та обладнання від 144 українських виробників.

Виробники, які бажають включити свою продукцію до Переліку, мають подати відповідну заявку на офіційному сайті Мінекономіки.

Довідково. У березні аграрії, які придбали українську техніку у грудні 2024-го та січні 2025-го, отримали першу виплату. Нові заявки — за лютий і березень — зараз опрацьовують.

Джерело: Мінекономіки

4 квітня

Яка нормальна тривалість робочого часу згідно з законом

Згідно із законодавством, при п'ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідні дні, а при шестиденному — один. Вибір типу робочого тижня визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовим колективом за поданням роботодавця та погоджуються з виборним органом профспілки.

fire.gifОхорона праці на підприємстві: гарячі запитання – чіткі відповіді!

Нормальна тривалість робочого часу не повинна перевищувати 40 годин на тиждень. При цьому важливо забезпечити працівникам щотижневий безперервний відпочинок тривалістю не менше 42 годин. 

Особливу увагу слід звернути на тривалість щоденної роботи при шестиденному робочому тижні. Вона обмежена залежно від встановленої тижневої норми.

Норма робочих годин при шестиденному робочому тижні

Тижнева норма (годин) 

Максимальна тривалість щоденної роботи (годин) 

40 годин 

7 годин 

36 годин 

6 годин 

24 години 

4 години 


Ці норми мають дотримуватись незалежно від режиму роботи. При їх порушенні роботодавець може бути притягнутий до відповідальності. У разі сумнівів щодо правомірності залучення до роботи у вихідні дні працівники мають право звернутись до Управління Держпраці за роз'ясненнями або консультацією.

Джерело: dp.dsp.gov.ua

4 квітня

До 8 квітня візьміть участь у обговоренні змін до Списку професій із шкідливими умовами праці

До 8 квітня візьміть участь у обговоренні змін до Списку професій із шкідливими умовами праціНа сайті СПО об’єднань профспілок України представлений для обговорення проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. № 163 та 17 листопада 1997 р. № 1290» (далі — Постанова). Документ розробило МОЗ у зв’язку із реформою медико-соціальної експертизи (МСЕК).

Як залучити представника до оцінювання повсякденного функціонування особи

МОЗ пропонує виключити всі види професій, які стосуються роботи МСЕК:

  • з розділу XVII «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, згідно з додатком № 1, затвердженому постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290;
  • з пункту 32 «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженому постановою КМУ від 21.02.2001 № 163.
До 8 квітня візьміть участь у обговоренні змін до Списку професій із шкідливими умовами праці Проєкт Постанови перебуває на обговоренні до 08.04.2025.

Нагадаємо: із 1 січня 2025 року замість МСЕК діє оцінювання повсякденного функціонування особи (ОПФО). Підстава — Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 № 4170-IX.

Джерело: СПО об’єднань профспілок

3 квітня

Актуальні теми квітневого номера «Довідника спеціаліста з охорони праці»

Актуальні теми квітневого номера «Довідника спеціаліста з охорони праці»Журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» відзначає своє 15-річчя! Він є справжнім помічником у роботі, джерелом новин, актуальної інформації, експертної аналітики. Журнал постійно розвивається: з’являються нові рубрики, теми, сервіси, зразки документів, інструкції з охорони праці, пожежної безпеки.

Читайте свіжий номер № 4/2025

Зверніть увагу на цьогорічне гасло Всесвітнього дня охорони праці, яке обрала Міжнародна організація праці, — «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль штучного інтелекту та цифровізації на роботі». Ознайомлюйтеся з передовим досвідом і вивчайте новітні практики разом із журналом.

У цьому номері — кілька різнопланових статей, які стануть вам у пригоді, зокрема:

На злобу дня — статті про те, як безпечно демонтувати будівельні конструкції та як управляти відходами від руйнувань на підприємстві.

Не пройдіть повз порад психолога, щоб дізнатися, як запобігти психоемоційному вигоранню. Поділіться цією статтею з колегами, рідними, друзями. Ми маємо піклуватися одне про одного, допомагати. Тільки так будемо сильними та зможемо вистояти!

 

3 квітня

Штучний інтелект у медицині: чи може ШІ точно діагностувати туберкульоз

В Україні активно впроваджуються сучасні системи зі штучним інтелектом (ШІ) для читання рентгенівських знімків. Вони допомагають виявляти первинний туберкульоз (ТБ), залишкові зміни хвороби, пневмонію, пухлини та інші захворювання органів грудної клітки. За 2024 рік завдяки ШІ час, який рентгенологи витрачають на читання знімків, скоротився утричі, що дозволило вивільнити 240 годин.

Заступник Міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін разом із заступницею Генерального директора Центру громадського здоров’я Ольгою Гвоздецькою наприкінці березня здійснили робочий візит у КНП «Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради», де торік, поряд із фтизіопульмонологічними закладами на Львівщині та Сумщині, вперше в Україні почали використовувати обладнання зі ШІ

За словами медиків, сучасні технології допомагають їм у роботі, водночас діагноз все одно встановлює лікар, враховуючи всі фактори. 

В Україні працюють уже 9 апаратів зі штучним інтелектом

В українських фтизіопульмонологічних закладах впроваджено вже дев’ять систем із ШІ. 

Центр громадського здоров'я у співпраці з Міністерством охорони здоров'я передав системи штучного інтелекту в регіони. Обладнання було закуплене за кошти Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

За минулий рік обладнання із ШІ в Україні проаналізувало 9958 зображень. Середній час аналізу одного знімка становив 37,5 секунд. Точність ШІ — 92,5%. Високий рівень узгодженості результатів обладнання з висновками лікарів підтверджує надійність технології.

Також системи ШІ з портативними рентгенівськими апаратами застосовуються мобільними бригадами, які здійснюють виїзди у територіальні громади. 

Ще п’ять систем ШІ незабаром застосовуватимуть в Україні

На етапі отримання ліцензій для подальшої інтеграції з портативними рентгенівськими апаратами у медичних закладах перебувають іще п'ять систем. 

Як працюють технології ШІ для аналізу знімків грудної клітки

Система ШІ успішно застосовується у понад 40 країнах світу. Обладнання може виявляти на зображеннях навіть найменші зміни, замальовуючи уражені ділянки легень тепловими картами.

Штучний інтелект працює за принципом автоматизованого аналізу медичних знімків, використовуючи алгоритми машинного, зокрема глибокого (коли ШІ самовдосконалюється), навчання. 

Основні етапи роботи обладнання зі штучним інтелектом: 

  • Отримання й обробка зображення. Рентген-знімок завантажується в PACS-систему (з англ. Picture archiving and communication system — Система архівування та розсилання зображень) або на іншу цифрову медичну платформу.
  • Аналіз зображення. Алгоритм визначає ключові анатомічні структури грудної клітки на знімках та оцінює ймовірність наявності патологій.
  • Візуалізація та надання висновку. ШІ визначає потенційно небезпечні зони на зображенні шляхом накладення теплових карт і генерує висновок. Далі лікар-рентгенолог переглядає результати, верифікує їх і за потреби вносить коригування.

Як ШІ для аналізу медичних знімків покращує виявлення захворювань 

Алгоритми здатні знаходити навіть незначні патологічні зміни, які могли б залишитися непоміченими під час стандартного аналізу. Це особливо важливо в умовах війни в Україні, коли медична система стикається з низкою викликів, як-от додаткове навантаження на фахівців.

Крім того, штучний інтелект маркує зображення, які потребують негайної уваги. Це вкрай корисно під час роботи мобільних бригад, які надсилають рентгенологу знімки, що потребують негайного підтвердження наявності патологій. Фахівець перевіряє знімок і висновки обладнання та, за необхідності, може призначити додаткове обстеження. Завдяки цьому пацієнт може пройти тестування, наприклад, здати мокротиння, на місці, що значно прискорює діагностику та початок лікування.

Перспективи використання ШІ для виявлення патологій грудної клітки в Україні 

У 2025 році заплановано закупівлю додаткових систем штучного інтелекту для аналізу медичних даних. Це стане можливим завдяки фінансовій підтримці Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. 

Наступний крок — глибша інтеграція ШІ у медичні PACS-системи для автоматизованого аналізу та збереження знімків.

До того ж щоб максимально ефективно використовувати можливості штучного інтелекту, заплановані навчальні програми для медичних працівників.

Штучний інтелект у медицині: чи може ШІ точно діагностувати туберкульозЯк використовувати ШІ в охороні праці: відповідає експерт

Нагадуємо

Щороку МОП визначає тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці. 

У 2025 році девіз до Всесвітнього дня охорони праці став: «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі».» (Revolutionizing health and safety: the role of AI and digitalization at work). Ця тема висвітлюватиме вплив новітніх технологій на безпеку та гігієну праці.

За матеріалами phc.org.ua

Штучний інтелект допомагає діагностувати туберкульоз та інші патології у легенях — результати використання сучасного обладнання в Україні
02.04.2025
19:39

Штучний інтелект допомагає діагностувати туберкульоз та інші патології у легенях — результати використання сучасного обладнання в Україні

В Україні активно впроваджуються сучасні системи зі штучним інтелектом (ШІ) для читання рентгенівських знімків. Вони допомагають виявляти первинний туберкульоз (ТБ), залишкові зміни хвороби, пневмонію, пухлини та інші захворювання органів грудної клітки. За 2024 рік завдяки ШІ час, який рентгенологи витрачають на читання знімків, скоротився утричі, що дозволило вивільнити 240 годин.

Заступник Міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін разом із заступницею Генерального директора Центру громадського здоров’я Ольгою Гвоздецькою наприкінці березня здійснили робочий візит у КНП «Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради», де торік, поряд із фтизіопульмонологічними закладами на Львівщині та Сумщині, вперше в Україні почали використовувати обладнання зі ШІ

«Команда Центру громадського здоров’я розуміє важливість інноваційних підходів у боротьбі з туберкульозом та іншими хворобами, тому ми, зокрема, активно працюємо над залученням міжнародних ресурсів і координуємо впровадження новітнього обладнання у різних регіонах України. Використання штучного інтелекту для діагностики ТБ та інших патологій — важливий крок вперед у медицині, яка з кожним роком стає все більш орієнтованою на сучасні технології», — зазначила Ольга Гвоздецька.

За словами медиків, сучасні технології допомагають їм у роботі, водночас діагноз все одно встановлює лікар, враховуючи всі фактори. 

«Як сучасний медичний заклад, наш центр активно реалізує інноваційні рішення та використовує передові технології, що дозволяють суттєво підвищити ефективність діагностики та лікування. Завдяки впровадженню ШІ наші лікарі отримують можливість швидше й точніше аналізувати знімки, що сприяє своєчасному виявленню та лікуванню захворювань, і, в кінцевому підсумку, рятує життя пацієнтів», — розповів генеральний директор КНП «Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради» Ігор Рудко.

В Україні працюють уже 9 апаратів зі штучним інтелектом

В українських фтизіопульмонологічних закладах впроваджено вже дев’ять систем із ШІ. 

Центр громадського здоров'я у співпраці з Міністерством охорони здоров'я передав системи штучного інтелекту в регіони. Обладнання було закуплене за кошти Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

За минулий рік обладнання із ШІ в Україні проаналізувало 9958 зображень. Середній час аналізу одного знімка становив 37,5 секунд. Точність ШІ — 92,5%. Високий рівень узгодженості результатів обладнання з висновками лікарів підтверджує надійність технології.

Також системи ШІ з портативними рентгенівськими апаратами застосовуються мобільними бригадами, які здійснюють виїзди у територіальні громади. 

Ще п’ять систем ШІ незабаром застосовуватимуть в Україні

На етапі отримання ліцензій для подальшої інтеграції з портативними рентгенівськими апаратами у медичних закладах перебувають іще п'ять систем. 

Як працюють технології ШІ для аналізу знімків грудної клітки

Система ШІ успішно застосовується у понад 40 країнах світу. Обладнання може виявляти на зображеннях навіть найменші зміни, замальовуючи уражені ділянки легень тепловими картами.

Штучний інтелект працює за принципом автоматизованого аналізу медичних знімків, використовуючи алгоритми машинного, зокрема глибокого (коли ШІ самовдосконалюється), навчання. 

Основні етапи роботи обладнання зі штучним інтелектом: 

  • Отримання й обробка зображення. Рентген-знімок завантажується в PACS-систему (з англ. Picture archiving and communication system — Система архівування та розсилання зображень) або на іншу цифрову медичну платформу.
  • Аналіз зображення. Алгоритм визначає ключові анатомічні структури грудної клітки на знімках та оцінює ймовірність наявності патологій.
  • Візуалізація та надання висновку. ШІ визначає потенційно небезпечні зони на зображенні шляхом накладення теплових карт і генерує висновок. Далі лікар-рентгенолог переглядає результати, верифікує їх і за потреби вносить коригування.

Як ШІ для аналізу медичних знімків покращує виявлення захворювань 

Алгоритми здатні знаходити навіть незначні патологічні зміни, які могли б залишитися непоміченими під час стандартного аналізу. Це особливо важливо в умовах війни в Україні, коли медична система стикається з низкою викликів, як-от додаткове навантаження на фахівців.

Крім того, штучний інтелект маркує зображення, які потребують негайної уваги. Це вкрай корисно під час роботи мобільних бригад, які надсилають рентгенологу знімки, що потребують негайного підтвердження наявності патологій. Фахівець перевіряє знімок і висновки обладнання та, за необхідності, може призначити додаткове обстеження. Завдяки цьому пацієнт може пройти тестування, наприклад, здати мокротиння, на місці, що значно прискорює діагностику та початок лікування.

Перспективи використання ШІ для виявлення патологій грудної клітки в Україні 

У 2025 році заплановано закупівлю додаткових систем штучного інтелекту для аналізу медичних даних. Це стане можливим завдяки фінансовій підтримці Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. 

Наступний крок — глибша інтеграція ШІ у медичні PACS-системи для автоматизованого аналізу та збереження знімків.

До того ж щоб максимально ефективно використовувати можливості штучного інтелекту, заплановані навчальні програми для медичних працівників.

3 квітня

Які дані повинна містити інструкція для ЗІЗ

Які дані повинна містити інструкція для ЗІЗФахівці відділу ринкового нагляду Держпраці нагадують, які характеристики повинні мати засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) у частині їх відповідності вимогам Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 771.

Чи розробляти окрему інструкцію з правил експлуатації ЗІЗ

Частіше за все порушення або питання, з якими стикаються інспектори, — це вимоги щодо інструкції, яка супроводжує ЗІЗ.

Інструкція повинна бути надана разом із ЗІЗ та має містити:

  • найменування та адресу виробника;
  • вимоги щодо зберігання, очищення, догляду, дезінфекції;
  • позначення ефективності;
  • місяць, рік чи строк придатності;
  • клас захисту;
  • ризик, від якого захищає ЗІЗ;
  • посилання та Технічний регламент ЗІЗ;
  • найменування,  адресу  та    ідентифікаційний  номер  органу  з  оцінки  відповідності,  що  був залучений до визначеної процедури оцінки відповідності;
  • інтернет-адресу, де можна отримати доступ до декларації відповідності у разі відсутності її в паперовому вигляді.

Джерело: Південно-Східне міжрегіональне управління Держпраці

2 квітня

Який девіз Всесвітнього дня охорони праці у 2025 році?

Який девіз Всесвітнього дня охорони праці у 2025 році?

За рішенням Міжнародної організації праці (далі — МОП) 28 квітня відзначається Всесвітній день охорони праці.

Щороку МОП визначає тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці. З урахуванням обраної теми підприємства розробляють та проводять заходи з нагоди Дня охорони праці. Їх масштаб та наповнення залежать від розмірів підприємства й кількості працівників.

Всесвітній день охорони праці 2025: девіз

У 2025 році девіз до Всесвітнього дня охорони праці став: «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі».» (Revolutionizing health and safety: the role of AI and digitalization at work). 

Ця тема висвітлюватиме вплив новітніх технологій на безпеку та гігієну праці, зокрема:

  • передові роботизовані системи,
  • штучний інтелект (AI) і машинне навчання,
  • екзоскелети,
  • безпілотні літальні апарати (БПЛА),
  • Інтернет речей (IoT),
  • віртуальну та доповнену реальність.

Кампанія також зверне увагу на сучасні методи роботи, зокрема автоматизацію завдань, аналіз великих даних, використання інтелектуальних цифрових систем та управління працівниками за допомогою штучного інтелекту.

Окрім того, розглядатимуться нові форми зайнятості, такі як робота на цифрових платформах, а також віддалена, гібридна та дистанційна робота.

logo_telerramm.gifПІДПИСАТИСЯ НА НАШ TELEGRAM

МОП підготує доповідь та інші інформаційні матеріали, що аналізуватимуть ці важливі питання. У них буде розглянуто, як цифрова трансформація впливає на безпечні та здорові умови праці, а також які заходи вже вживають уряди, роботодавці, працівники та інші зацікавлені сторони для подолання нових викликів.

За матеріалами МОП

2 квітня

Нормативні зміни у квітні

Нормативні зміни у квітні 🎁 Подарунок до Дня народження Експертус Охорони праці

Набирають чинність

01.04.2025

Будівельні матеріали

  • ДБН В.2.2-5:2023 Захисні споруди цивільного захисту. Зміна № 2
  • ДБН В.2.2-1-2024 Будівлі і споруди для тваринництва. Основні положення
  • ДБН В.2.2-7:2024 Будівлі і споруди для зберігання пестицидів та агрохімікатів. Основні положення
  • ДСТУ 9295:2024 Двотаври сталеві зварні. Технічні вимоги та сортамент
  • ДСТУ EN 13381-5:2024 Методи випробування для визначення впливу на вогнестійкість елементів конструкцій. Частина 5. Вогнезахисні матеріали для сталезалізобетонних конструкцій (EN 13381-5:2014, IDT)
  • ДСТУ EN 15650:2024 Вентиляція в будинках. Протипожежні клапани (EN 15650:2010, IDT)
  • ДСТУ EN 17632-1:2024 Будівельне інформаційне моделювання (BIM). Семантичне моделювання та пов`язування (SML). Частина 1. Загальні шаблони для моделювання (EN 17632-1:2022, IDT)
  • ДСТУ ISO 16204:2024 Довговічність. Проєктування строку експлуатування бетонних споруд (ISO 16204:2012, IDT)
  • ДСТУ ISO 18649:2024 Механічна вібрація. Оцінювання результатів вимірювання динамічних випробувань та досліджень на мостах (ISO 18649:2004, IDT)

Дорожня галузь

  • ДСТУ CEN/TS 12697-52:2024 Бітумомінеральні суміші. Методи випробування. Частина 52. Кондиціювання для окисного старіння (CEN/TS 12697-52:2017, IDT)
  • ДСТУ EN 12697-16:2024 Бітумомінеральні суміші. Методи випробування. Частина 16. Стирання шипованими шинами (EN 12697-16:2016, IDT)
  • ДСТУ EN 12697-23:2024 Бітумомінеральні суміші. Методи випробування. Частина 23. Визначення міцності на непрямий розтяг бітумомінеральних зразків (EN 12697-23:2017, IDT)
  • ДСТУ EN 12697-37:2024 Бітумомінеральні суміші. Методи випробування. Частина 37. Випробування гарячим піском адгезії в`яжучого до попередньо обробленого щебеню для гарячеукоткованого асфальтобетону (HRA) (EN 12697-37:2022, IDT)
  • ДСТУ EN 12697-42:2024 Бітумомінеральні суміші. Методи випробування. Частина 42. Кількість сторонніх домішок у регенерованому асфальтобетоні (EN 12697-42:2021, IDT)
  • ДСТУ EN 12697-44:2024 Бітумомінеральні суміші. Методи випробування. Частина 44. Поширення тріщин під час випробування на напівкругле згинання (EN 12697-44:2019, IDT)
  • ДСТУ EN 12697-49:2024 Бітумомінеральні суміші. Методи випробування. Частина 49. Визначення зчеплення після полірування (EN 12697-49:2022, IDT)
  • ДСТУ EN 12697-54:2024 Бітумомінеральні суміші. Методи випробування. Частина 54. Твердіння зразка для випробування сумішей із бітумною емульсією (EN 12697-54:2019, IDT)
  • ДСТУ EN 12697-56:2024 Бітумомінеральні суміші. Методи випробування. Частина 56. Підготування зразків статичним ущільненням (EN 12697-56:2019, IDT) 

Спеціальні операції та безпека

  • ДСТУ 8820-5:2024 Протимінна діяльність. Процеси управління. Частина 5. Процеси вивільнення територій ленд-реліз
  • ДСТУ EN 16263-1:2024 Піротехнічні вироби. Інші піротехнічні вироби. Частина 1. Терміни та визначення понять (EN 16263-1:2015, IDT) 

Цивільний захист

  • ДСТУ 9296:2024 Безпека у надзвичайних ситуаціях. Фільтрувальні засоби індивідуального захисту органів дихання населення у надзвичайних ситуаціях. Класифікація й загальні технічні вимоги 

Форми звітності

  • Форма № 1-заборгованість (ЖКГ) (квартальна) Звіт про оплату населенням житлово-комунальних послуг
  • Форма № 1-опт (квартальна) Звіт про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовій торгівлі
  • Форма № 1-ПВ (квартальна) Звіт із праці
  • Форма № 3-торг (квартальна) Звіт про продаж і запаси товарів у торговій мережі
  • Форма № 5-НО (квартальна) Звіт про виконання державних контрактів (договорів) на науково-дослідні, дослідно-конструкторські та інші роботи оборонного призначення за закритими закупівлями
  • Форма № 51-вант (2 рази на рік) Обстеження фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні автомобільні перевезення на комерційній основі 

Законодавчі акти України

  • Наказ МОЗ «Про затвердження Державних санітарних норм та правил Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров’я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів» від 31.10.2024 № 1827
  • Постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку реалізації експериментального проекту щодо спрощеного порядку отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів» від 25.03.2025 № 340
  • Наказ МОЗ «Порядок реагування та організації надання медичної допомоги при масових випадках опікової травми» від 10.02.2025 № 234
  • Постанова НБУ «Про внесення змін до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці» від 29.03.2025 № 39
  • Постанова НКРЕКП «Про затвердження Змін до Правил роздрібного ринку електричної енергії» від 30.12.2024 № 2408

14.04.2025

  • Наказ Мінагрополітики «Про затвердження Методів відбору зразків та лабораторних досліджень (випробувань) для визначення рівнів рослинних токсинів у харчових продуктах для цілей державного контролю» від 28.01.2025 № 361

16.04.2025

  • Постанова КМУ «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру сертифікатів затвердження типу» від 14.01.2025 № 27

25.04.2025

  • Наказ Мінагрополітики «Про затвердження Правил проведення лабораторних досліджень (випробувань) молока і молочних продуктів на агропродовольчих ринках» від 25.11.2024 № 4150

Втрачають чинність

01.04.2025

Будівництво

  • ДБН В.2.2-7-98 Будинки і споруди. Будівлі і споруди для зберігання мінеральних добрив та засобів захисту рослин 
  • ДБН В.2.2-7-98 Будівлі і споруди. Будівлі і споруди для зберігання мінеральних добрив та засобів захисту рослин. Зміна № 1
  • Поправка до Зміни № 1 ДБН В.2.2-7-98, Зміни № 1 ДБН B.2.2-8-98, Зміни № 1 ДБН B.2.2-10-2001 
  • ДСТУ EN 13381-5:2022 Методи випробування на вогнестійкість конструкційних елементів. Частина 5. Захист бетону/композитного елемента з профільованої листової сталі (EN 13381-5:2014, IDT) 
  • ДСТУ EN 15650:2019 Вентиляція в будинках. Протипожежні заслонки (EN 15650:2010, IDT)  

Дорожня галузь

  • ДСТУ CEN/TS 12697-52:2022 Бітумні суміші. Методи випробувань. Частина 52. Кондиціонування для запобігання окисному старінню (CEN/TS 12697-52:2017, IDT) 
  • ДСТУ EN 12697-16:2022 Бітумні суміші. Методи випробувань. Частина 16. Стирання шипованими шинами (EN 12697-16:2016, IDT) 
  • ДСТУ EN 12697-23:2022 Бітумні суміші. Методи випробувань. Частина 23. Визначення непрямої міцності на розривання бітумних зразкі (EN 12697-23:2017, IDT) 
  • ДСТУ EN 12697-37:2022 Бітумні суміші. Методи випробувань. Частина 37. Випробування гарячим піском на адгезію в’яжучого на попередньо вкритій крихті для гарячекатаного асфальту (HRA) (EN 12697-37:2022, IDT)
  • ДСТУ EN 12697-42:2022 Бітумні суміші. Методи випробувань. Частина 42. Кількість сторонніх речовин у відновленому асфальті (EN 12697-42:2021, IDT) 
  • ДСТУ EN 12697-44:2022 Бітумні суміші. Методи випробувань. Частина 44. Розповсюдження тріщин під час випробування на напівкругле згинання (EN 12697-44:2019, IDT)
  • ДСТУ EN 12697-49:2022 Бітумні суміші. Методи випробувань. Частина 49. Визначення тертя після полірування (EN 12697-49:2022, IDT) 
  • ДСТУ EN 12697-54:2022 Бітумні суміші. Методи випробувань. Частина 54. Затвердіння зразка для випробування сумішей із бітумною емульсією (EN 12697-54:2019, IDT) 
  • ДСТУ EN 12697-56:2022 Бітумні суміші. Методи випробувань. Частина 56. Підготовка зразків статичним ущільненням (EN 12697-56:2019, IDT) 
  • ДСТУ Б В.2.7-85-99 Цементи сульфатостійкі. Технічні умови (ГОСТ 22266-94) 

Інклюзивність та реабілітаційні технології

  • ДСТУ 7202:2019 Засоби допоміжні для осіб з інвалідністю. Класифікація та термінологія (ISO 9999:2016, NEQ). Зміна № 1
  • ДСТУ 7202:2019 Засоби допоміжні для осіб з обмеженням життєдіяльності. Класифікація та термінологія (ISO 9999:2016, NEQ)
  • ДСТУ EN ISO 9999:2021 Засоби допоміжні для осіб з обмеженням життєдіяльності. Класифікація та термінологія (EN ISO 9999:2016, IDT; ISO 9999:2016, IDT)  

Спеціальні операції та безпека

  • ДСТУ EN 16263-1:2021 Піротехнічні вироби. Інші піротехнічні вироби. Частина 1. Терміни та визначення понять (EN 16263-1:2015, IDT)

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН, Будстандарт

2 квітня

Кошик знижок на Великдень: акція на передплату та навчання для спеціалістів з охорони праці

🐇 Забирай свій кошик знижок!

🌼 Ловлю свою знижку

Святкуємо Великдень разом та даруємо вам вигідні пропозиції та подарунки. Передплатіть та отримайте вигідну знижку 20% на:

Акція на передплату та навчання для спеціалістів з охорони праці

А також отримайте свою ексклюзивну знижку на програми від редакції Вищої школи охорони праці:

Назва програми 

Знижка, грн 

Професійна сертифікація спеціалістів із охорони праці — 2025

   20% 

Пожежна безпека на підприємстві

Система цивільного захисту на підприємстві — 2025

ОТРИМАТИ ЗНИЖКУ НА НАВЧАННЯ

Ви маєте можливість навчатися у зручний для вас час, завантажувати додані до програми зразки документів, проходити тести та повною мірою використовувати переваги навчання.

Кошик знижок на Великдень


Пропозиція знижок і серця: вигідна передплата та навчання для фахівців охорони праціДізнайтеся подробиці про акційні умови передплати та навчання у менеджера за телефоном 0 800 21 23 12.


1 квітня

1 квітня Експертус Охорона праці виповнюється 5 років

1 квітня Експертус Охорона праці виповнюється 5 років Системі 5 років! Дякуємо, що ви з нами!

1 квітня Експертус Охорона праці святкує 5-річчя! Це роки постійного розвитку, вдосконалення та підтримки спеціалістів з охорони праці.

Ми цінуємо вашу довіру та професійний вибір. Сподіваємось, що щодня ви відчуваєте підтримку нашої команди, адже ми працюємо для вас 💗

Що змінилося за 5 років?

  • Система значно розширилася, наповнилася роз’ясненнями, робочими ситуаціями, ексклюзивними зразками та нормативними документами.

  • вебінари та семінари стали незамінною частиною професійного розвитку спеціалістів.

  • Для VIP-користувачів працює онлайн-помічник, що допомагає розв'язувати робочі питання у режимі «Письмово» та «Онлайн».

  • Разом із Держпраці започатковано «Рейтинг спеціалістів з охорони праці». Уже є перші переможці, але конкурс триває.

1 квітня Експертус Охорона праці виповнюється 5 роківЧому ви любите Експертус? Пишіть!

Лідери Рейтингу станом на 13 березня 2025 року

  • Олександр Мисько, інженер служби охорони праці та пожежної безпеки АТ «Тернопільобленерго».

  • Любов Марщівська, інженер служби охорони праці та пожежної безпеки АТ «Тернопільобленерго».

  • Марія Мельничук, інженер з охорони праці КНП «Стоматологічна поліклініка Калуської міської ради».

Долучайтеся до святкування!

  • Залиште відгук про Систему – поділіться, як вона допомагає вам у роботі, і станьте учасником розіграшу подарунків.

  • Отримайте подарунки. Ми підготували ексклюзивні листівки-шпалери з головними правилами охорони праці. Завантажуйте, діліться з колегами, використовуйте як шпалери або роздруковуйте для робочого місця.
    ✨Скачайте: Листівки-шпалери для інженерів з охорони праці

  • Іменні подяки від редакції – для кожного, хто щодня вдосконалює сферу охорони праці.
    ✨Завантажити свою подяку

Дякуємо, що ви з нами. Разом – до нових досягнень!

1 квітня

Потерпілі від нещасних випадків із квітня отримуватимуть збільшені виплати

Потерпілі від нещасних випадків із квітня отримуватимуть збільшені виплатиІз 1 березня 2025 року на коефіцієнт 1,115 перераховано щомісячні страхові виплати потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а також особам, які мають на це право в разі смерті потерпілого (пп. 8 п. 2 постанови КМУ «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25.02.2025 № 209).

Як діяти спеціалісту з охорони праці після нещасного випадку

Виплата перерахованих страхових виплат буде забезпечена починаючи з квітня поточного року.

Величина підвищення щомісячної виплати визначається індивідуально залежно від розміру призначеної страхової виплати.

Максимальний розмір збільшення після перерахування страхової виплати — 1500 грн.

Джерело: ПФУ

31 березня

З 4 квітня 2025 року діють нові правила оплати лікарняних

З 4 квітня 2025 року набувають чинності зміни, ухвалені Законом України від 18 грудня 2024 року № 4158-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування».

Так, нормами Закону № 4158 внесені зміни до абзацу другого частини першої статті 22 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, якими передбачено надання застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах як за основним місцем роботи (діяльності), так і за місцем роботи за сумісництвом.

logo_telerramm.gifПІДПИСАТИСЯ НА НАШ TELEGRAM

Головне

  • Зазначена норма застосовуватиметься до страхових випадків, які настануть з 4 квітня 2025 року.

  • Водночас змінами не передбачено обмежень щодо кількості місць роботи за сумісництвом застрахованих осіб, за якими вони мають право отримати страхові виплати.

  • Якщо людина втратила працездатність через нещасний випадок і при цьому перебуває у трудових відносинах з іншим страхувальником (за іншим місцем роботи ніж те, де стався нещасний випадок), такий страхувальник оплачує потерпілому перші п’ять днів тимчасової непрацездатності за власні кошти.

  • Розмір виплати – 100 відсотків середньої зарплати (оподаткованого доходу) незалежно від страхового стажу працівника.

З шостого дня тимчасової непрацездатності фінансування лікарняних здійснюється Пенсійним фондом України.

Довідково
Допомога по тимчасовій непрацездатності (внаслідок нещасного випадку на виробництві / професійного захворювання) призначається та виплачується роботодавцем, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати. При цьому перші сімнадцять днів тимчасової непрацездатності оплачуються цим роботодавцем за власні кошти.  

Джерело: ПФУ

31 березня

Безплатний вебінар: Охорона праці для офісних працівників

Запрошуємо взяти участь в безплатному онлайн вебінарі «Охорона праці для офісних працівників: обов'язки роботодавця та СОП», що відбудеться 09.04.2025 об 11:00.

Безплатний вебінар: Охорона праці для офісних працівниківЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ БЕЗПЛАТНО

Реєструйтеся на вебінар «Ліквідація МСЕК: нові вимоги до роботодавців і працівників»

Лектор: 

Олександр Довмантович

інженер з охорони праці Цифрового видавництва Експертус

Програма вебінару

  • Основні завдання СОП під час прийому працівника на роботу
  • Особливості інструктажів, навчання та перевірки знань
  • Вимоги безпеки в офісних приміщеннях
  • Практичний кейс з усунення небезпек та запобігання нещасним випадкам

Щоб переглянути вебінар і отримати сертифікат, попередньо зареєструйтесь.

Поставте запитання лектору заздалегідь і отримайте відповідь на вебінарі. Для цього зареєструйтеся та натисніть кнопку «До трансляції». Своє запитання напишіть у чаті.

31 березня

Запрошуємо на виставку Технології захисту/ПожТех 27-29 травня

Долучайтесь до виставки Технології захисту/ПожТех 2025  27 - 29 травня 2025, МВЦ, м. Київ 

👉 ВІДВІДАТИ ВИСТАВКУ

  • Технічне оснащення та обладнання пожежних та аварійнорятувальних загонів
  • Системи пожежної безпеки будівель, споруд та територій
  • Засоби індивідуального та колективного захисту
  • Охорона праці та промислова безпека
  • Гуманітарна протимінна діяльність
  • Споруди цивільного захисту
  • Аварійно-рятувальна, інженерна та протипожежна техніка
  • Ядерна та радіаційна безпека
  • Екстрена медицина
  • Автоматизовані системи центрального оповіщення про НС 

Цільова аудиторія

  • керівний та особовий склад державних, комунальних, об'єктових пожежних та аварійно‑рятувальних служб;
  • представники центральних органів влади та місцевого самоврядування;
  • експерти з пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту;
  • інженери з техніки безпеки, охорони праці та екології;
  • фахівці з капітального будівництва і постачання промислових підприємств;
  • представники торгових, посередницьких організацій, а також організацій з міжнародного співробітництва.

Запрошуємо компанії, які ведуть діяльність у сфері цивільного захисту, виробників передового обладнання та всіх, хто прагне відзначитися у світі технологій, долучитись до найбільшої в Україні виставки з пожежної та техногенної безпеки, рятування, цивільного захисту і охорони праці – виставки Технології захисту/ПожТех. 

Запрошуємо на виставку Технології захисту/ПожТех 27-29 травня Подивитися повну програму виставки

Графік роботи виставки

27 травня: 10:00-18:00
28 травня: 10:00-18:00
29 травня: 10:00-17:00

28 березня

Дистанційна й надомна робота: Рада ухвалила закон

Дистанційна робота: у Раді розглядають оновлення регулювання Які обов՚язки з ОП включити до посадових інструкцій

Парламент ухвалив у цілому проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо удосконалення правового регулювання окремих питань надомної та дистанційної роботи» (законопроєкт № 10164-1; далі — Закон).

Документ регламентує питання:

  • службових відряджень надомних і дистанційних працівників, які працевлаштовані за трудовим договором;
  • переведення одного з батьків дитини до 14 років, яка навчається в закладах загальної середньої освіти дистанційно, не тільки на дистанційну, але й на надомну роботу.

Надомна робота — це форма організації праці, за якої робота працівник виконує роботу за місцем проживання або в інших визначених ним приміщеннях. Такі приміщення характеризуються наявністю закріпленої зони, технічних засобів, необхідних для виробництва продукції, надання послуг, виконання робіт або функцій, передбачених установчими документами, але поза виробничими чи робочими приміщеннями роботодавця (ст. 60-1 КЗпП).

Дистанційна робота — це форма організації праці, за якої працівник виконує роботу поза робочими приміщеннями чи територією роботодавця, у будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (ст. 60-2 КЗпП).

Ідея увести в чинне законодавство таку норму виникла у зв’язку з тим, що триває військова агресія рф проти України, тому заклади загальної середньої освіти змушені перебувати на змішаній формі навчання — очно-дистанційній. Така ситуація є виправданою з огляду на безпеку для дітей і педагогічних працівників, однак створює труднощі для батьків.

Норма Закону діятиме не лише у період воєнного часу, а й на постійній основі.

Джерело: Офіційний вебпортал ВРУ

28 березня

Навіщо потрібен девіз до Всесвітнього дня охорони праці 2025

​Щороку 28 квітня понад 100 країн світу відзначають Всесвітній день охорони праці, започаткований Міжнародною організацією праці (МОП) для привернення уваги суспільства та влади до питань безпеки на робочих місцях. 

logo_telerramm.gifПІДПИСАТИСЯ НА НАШ TELEGRAM

Історія Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам'яті працівників, які загинули на роботі, вперше відзначеного американськими та канадськими робітниками у 1989 році. У 1996 році МОП підтримала ініціативу Міжнародної конфедерації вільних профспілок щодо визнання 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці, і офіційно він відзначається з 2003 року.​

Щороку МОП визначає девіз Всесвітнього дня охорони праці, яка відображає актуальні виклики у сфері безпеки та гігієни праці. У 2025 році девізом обрано: «Революційні підходи до здоров'я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі» (Revolutionizing health and safety: the role of AI and digitalization at work).

Щорічний девіз до Всесвітнього дня охорони праці вперше запровадили для того, щоб привернути увагу до найважливіших викликів у сфері безпеки та здоров'я на робочих місцях. Його головна мета — акцентувати увагу урядів, роботодавців і працівників на актуальних проблемах охорони праці та сприяти їх розв'язанню.

Для чого існує девіз до Дня охорони праці

  1. Визначення пріоритетів. Щороку змінюються виклики у сфері безпеки праці — від впливу кліматичних змін до цифровізації та штучного інтелекту. Девіз допомагає сфокусуватися на найбільш актуальних питаннях.
  2. Підвищення обізнаності. Головна тема року стає приводом для дискусій, освітніх кампаній і заходів, які сприяють розповсюдженню знань серед працівників та роботодавців.
  3. Стимулювання дій. Завдяки девізу компанії та організації впроваджують нові ініціативи та вдосконалюють політику охорони праці, підлаштовуючись під сучасні реалії.
  4. Глобальна координація. Девіз сприяє міжнародному діалогу, об'єднуючи зусилля різних країн у сфері покращення умов праці та зменшення виробничих ризиків.

Таким чином, девіз не просто є символічною темою року, а виконує важливу функцію в підвищенні рівня безпеки на робочих місцях у всьому світі.

28 березня

Україна знову перейде на літній час

Україна знову перейде на літній часУ ніч із 29 на 30 березня 2025 року о 03:00 відбудеться перехід на літній час. Годинники потрібно буде перевести на одну годину вперед. Сучасні електронні пристрої зроблять це автоматично.

Час відпочинку й права працівників

Минулого року Верховна Рада прийняла Закон України «Про обчислення часу в Україні» від 16.07.2024 № 4201, який передбачає скасування сезонного переведення годинників. Проте Президент цей закон не підписав.

Оскільки закон ще не набув чинності, перехід на літній час відбудеться згідно з постановою КМУ від 13.05.1996 № 509 «Про порядок обчислення часу на території України».

Якщо Президент підпише закон, який скасує переведення годинників двічі на рік, Україна більше не переходитиме на літній час, а залишиться на єдиному київському часі — UTC+2.

27 березня

Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат

Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), а також для громадян України, які перебувають за кордоном і на тимчасово окупованих територіях.

Державне пенсійне страхування: як збільшити власні виплати

Раніше деякі категорії пенсіонерів — особи, які отримали довідку ВПО до 24 лютого 2022 року, і громадяни, які виїхали за кордон або проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), — мали окремий алгоритм отримання пенсійних виплат. Це ускладнювало отримання коштів. 

Уряд ухвалив зміни, які врегульовують цю ситуацію і встановлюють єдині умови виплати пенсій для всіх громадян України, незалежно від їх місцезнаходження. Відтепер такі пенсіонери можуть отримати свої пенсії на рахунок будь-якого банку, а не лише Ощадбанку, як було до цього.

Щоб отримати пенсійні виплати, громадяни, які тимчасово проживають за кордоном або проживають на ТОТ, повинні раз на рік до 31 грудня проходити фізичну ідентифікацію. Пенсіонери, які проживають на ТОТ, мають здійснювати мінімум одну фінансову операцію на своєму рахунку кожні шість місяців. Умова — у ці пів року пенсіонери не проходили фізичну ідентифікацію.

Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат Громадяни на ТОТ і ті, хто виїхав зі ТОТ, отримуватимуть пенсії за умови підтвердження інформації про те, що вони не одержують пенсії від рф. Для цього необхідно написати заяву в довільній формі про неодержання пенсії від рф і подати до ПФУ.

Пройти фізичну ідентифікацію можна:

  • офлайн — якщо особа перебуває в Україні на підконтрольній території і має можливість звернутись особисто;
  • онлайн — якщо особа перебуває за кордоном або на ТОТ.

Які документи потрібні:

  • документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України або закордонний) — як отримувача виплати або як законного представника / помічника отримувача виплати. Якщо йдеться про дитину — свідоцтво про її народження;
  • пенсійне посвідчення;
  • відкритий рахунок у будь-якому банку України чи картку, на яку надходить пенсія.

Спосіб №1. Особисто відвідати орган ПФУ або банк, де відкрито пенсійний рахунок. Громадяни за кордоном можуть звернутись до закордонної дипломатичної установи України та отримати документ про посвідчення факту, що особа є живою. Потім написати заяву в довільній формі про продовження виплати пенсій та разом із документом відправити поштою на відділення ПФУ за місцем реєстрації.

Спосіб №2. Віддалено авторизуватись в електронному кабінеті ПФУ за допомогою «Дія.Підпис» (Дія ID, інструкція створення — за посиланням ).

Спосіб №3. Пройти ідентифікацію по відеозв’язку, Для цього:

1. Зайти на портал електронних послуг ПФУ.

2. Натиснути на вкладку «Ідентифікація у режимі відеоконференцзв’язку» у верхній частині екрана.

3. Заповнити всі позначені зірочкою поля форми, яка зʼявиться на екрані, а саме:

  • ввести особисті дані й дані документу, що посвідчує особу; 
  • надати адресу електронної пошти та номер телефону для звʼязку з фахівцем ПФУ;
  • обрати зручний спосіб проведення відеоідентифікації через: Google Meet, Signal, Skype, Telegram, Viber, WhatsApp або Zoom; 
  • вказати, якщо ви перекладу жестовою мовою чи фізичного супроводу персонального помічника/асистента.

4. Дати згоду на передачу особистих даних та натиснути «Подати заяву». 

Відеоідентифікація відбувається не раніше ніж за 10 робочих днів і не пізніше ніж 30 календарних днів із дати подання заяви. Працівник ПФУ зв’яжеться з особою, що подала заяву, щоб узгодити час і спосіб проведення відеоідентифікації.

Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат Під час відеоідентифікації відеозображення повинно давати змогу розпізнати одержувача / представника / помічника та деталі ідентифікаційного документа (фото, дані).

Якщо особа не пройшла ідентифікацію, на її банківський рахунок / картку пенсія не перераховуватиметься. ПФУ ухвалить рішення про поновлення виплати пенсії, якщо особа пройшла фізичну ідентифікацію протягом року з дати припинення виплати.

Джерело: Мінсоцполітики

26 березня

До 15 квітня роботодавці повинні сплатити штраф за непрацевлаштування осіб з інвалідністю

Штрафи за непрацевлаштування осіб з інвалідністю: хто сплачуватимеРоботодавці, котрі не виконали норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік, повинні до 15 квітня 2025 року сплатити адміністративно-господарські санкції від Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі — Фонд). 

Нові механізми для працевлаштування осіб з інвалідністю: прийнято закон

Розрахунки надсилає Пенсійний фонд України (ПФУ) через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на вебпорталі електронних послуг ПФУ протягом п’яти календарних днів з дня їх одержання від Фонду.

Відповідні дані відображаються у формі квитанцій протягом трьох робочих днів з дня їх надсилання на порталі послуг ПФУ в особистому кабінеті.  

До 15 квітня роботодавці повинні сплатити штраф за непрацевлаштування осіб з інвалідністю  Порушення термінів сплати тягне за собою нарахування пені: 120% річних облікової ставки НБУ (ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 01.01.2025 № 875-XII).

Розмір адміністративно-господарських санкцій визначає кількість працівників на підприємстві:

  • понад 15 осіб — середня річна заробітна плата за кожне незайняте робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю;
  • від 8 до 15 осіб — половина середньої річної заробітної плати.

Суму адміністративно-господарських санкцій роботодавці сплачують відділенням Фонду за місцем їх держреєстрації як юросіб або ФОПів на рахунки, відкриті в органах Держказначейства. Уточнити реквізити для сплати можна у відповідному відділенні Фонду

Джерело: ПФУ, Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю

25 березня

Як підготувати сільськогосподарську техніку до експлуатації

Як підготувати сільськогосподарську техніку до експлуатаціїІз початком сезону польових робіт фахівці Держпраці нагадали аграріям про необхідність перевірити техніку на безпечність, приділити увагу питанням безпеки праці та профілактиці виробничого травматизму.

Техобслуговування сільськогосподарської техніки в польових умовах

Щоб уникнути нещасних випадків під час роботи з сільськогосподарськими машинами, дотримуйтеся правил:

  • оцініть ризики роботи з технікою в польових умовах;
  • вивчіть інструкції з охорони праці та рекомендації заводів-виробників;
  • перевірте справність гальм, коліс, ременів, вузлів, агрегатів і робочих деталей;
  • закрийте кожухами всі обертові й рухомі частини машин;
  • перевірте наявність і термін дії медичної аптечки та вогнегасника.

Завантажуйте сівалки і садильні машини насінням, садивним матеріалом та добривами механізованим способом. Ручне завантаження допускається лише тоді, коли зупинили посівний або садильний агрегат та вимкнули двигун трактора.

Щоб запобігти травмуванню працівників:

Як підготувати сільськогосподарську техніку до експлуатації Заборонено експлуатувати несправну техніку. Зокрема, не використовуйте трактори без електростартера та техніку без системи блокування запуску двигуна при ввімкненій передачі.

Джерело: Держпраці

21 березня

Як діяти, якщо нещасний випадок стався в умовах воєнного стану

Як діяти, якщо нещасний випадок стався в умовах воєнного стануРозслідування нещасних випадків, що сталися в районі воєнних (бойових) дій під час виконання трудових обов’язків за обставин, які не належать до воєнних (бойових) дій, проводить комісія (спеціальна комісія).

Розслідування нещасних випадків в умовах війни: практичні поради

Склад комісії визначають пункти 13 і 15 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 № 337 (далі — Порядок).

Якщо роботодавець не має можливості утворити комісію та забезпечити проведення розслідування нещасного випадку, таке розслідування зобов’язаний провести територіальний орган Держпраці за місцем настання нещасного випадку або місцезнаходженням суб’єкта господарювання (п. 141-16 Порядку).

Якщо неможливо утворити комісію та провести розслідування (спеціальне розслідування) через загрозу життю та здоров’ю членам комісії, пов’язану з веденням воєнних (бойових) дій або надзвичайними ситуаціями техногенного або природного характеру, роботодавець та територіальний орган Держпраці в максимально можливому обсязі збирають, фіксують та систематизують інформацію про нещасний випадок на виробництві. Мета — провести подальше розслідування відповідно до вимог Порядку після припинення воєнних (бойових) дій або заходів правового режиму надзвичайного стану (п. 141-27 Порядку).

У разі загрози життю та здоров’ю членам комісії (спеціальної комісії) під час проведення розслідування, що вже розпочалося, його може зупинити наказом роботодавець, Держпраці або її територіальний орган, який утворив комісію, з підстав ведення воєнних (бойових) дій або ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та продовжити на період до припинення воєнних (бойових) дій або заходів правового режиму надзвичайного стану (п. 141-28 Порядку).

Джерело: ПФУ

20 березня

Запрацював перший в Україні ЧАТ для консультацій з питань охорони праці

Для всіх передплатників VIP-тарифу системи «Експертус Охорона праці» відтепер доступний не тільки сервіс розгорнутих письмових консультацій, а й ШВИДКИЙ ЧАТ (15-30 хв. на відповідь).

Потрібна термінова консультація чи допомога з пошуком документів у системі «Експертус Охорона праці»? Тепер це стало ще простіше! Чат працює з понеділка по п'ятницю, з 9:00 до 18:00, а ваш запит отримає відповідь вже через 15-30 хвилин, якщо відповідь є в Системі. Не пропустіть шанс отримати експертну допомогу в будь-який момент.

Скористайтеся онлайн-чатом, якщо:

  • ваша робоча ситуація не потребує глибокого аналізу;
  • вам необхідно знайти в Експертус Охорона праці опис робочої ситуації, офіційний документ, форму, зразок, довідку тощо;
  • маєте запитання про роботу експертно-правової системи «Експертус Охорона праці» чи про те, як її придбати.

👉Читайте детально, як скористатися онлайн-чатом

Для наших VIP-передплатників доступна нова крута функція — онлайн-чат із експертами! Потрібна термінова консультація чи допомога з пошуком документів у системі «Експертус Охорона праці»? Тепер це стало ще простіше! Чат працює з понеділка по п'ятницю, з 9:00 до 18:00, а ваш запит отримає відповідь вже через 15-30 хвилин, якщо відповідь є в Системі. Не пропустіть шанс отримати експертну допомогу в будь-який момент