Підприємство без світла: як працювати безпечно
Удари по об’єктах енергетичної галузі України, що завдає країна-агресор, залишають підприємства знеструмленими на різні проміжки часу. Це може призвести до технічних поломок. Експерт радить уживати заходів, що зменшать ризик пошкодження обладнання та нещасних випадків із працівниками підприємства
Відключення електроенергії призводить до порушення циклу виробництва. Як наслідок — підприємство зазнає матеріальних втрат, адже нерідко машини, механізми, устатковання, пристрої тощо виходять із ладу. Але найгірше — відсутність енергопостачання може спричинити негативні наслідки для життя і здоров’я працівників. Про те, як цьому запобігти, з’ясуємо в статті.
До чого призводить відключення
Відключення енергопостачання призводить до технічних поломок:
- повна або часткова зупинка виробництва, технологічні збої;
- непридатність сировини, виробничих матеріалів, продукції;
- виготовлення неякісної продукції через порушення технологічного процесу;
- негативний вплив на роботу персональних комп’ютерів і електронно‑обчислювальної техніки.
Іноді через тривале підвищення напруги на вході підприємства вимушені довго не підключати електроенергію.
У разі аварійного відключення електроенергії припиняють роботу вантажопідіймальні механізми, лебідки, ліфти тощо. Працівники можуть залишитися в замкненому та⁄або недоступному місці на невизначений час. Через це доводиться вживати додаткових заходів, щоб евакуювати їх.
Після того як постачання електроенергії відновилося, може виникнути перенапруження по одній фазі. Захист обладнання не встигає спрацювати, внаслідок чого може вийти з ладу електронне обладнання, двигуни та/або їх електронна частина тощо.
Яких заходів ужити
Розглянемо, яких заходів ужити на підприємстві, щоб уникнути негативних наслідків для життя і здоров’я працівників, а також для виробничого процесу.
Технічні заходи
Ризик аварійних відключень електроенергії зростає, тож оснастіть підприємство аварійним освітленням.
Якщо аварійне освітлення на підприємстві несправне або відсутнє, придбайте або візьміть в оренду автономні джерела безперебійного живлення:
- дизельні електростанції;
- генератори — газові, дизельні або бензинові;
- акумуляторні батареї;
- сонячні батареї тощо.
Якщо підприємство потребує постійного гарантованого електропостачання і перерви для нього неприпустимі, установіть пристрої автоматичного введення резерву. Вони відновлять електропостачання, якщо електроенергія не надходить із зовнішньої мережі живлення.
Заходи безпеки
Для того щоб запобігти травмуванню та/або загибелі працівників, пошкодженню виробничого обладнання, пожежам та іншим негативним наслідкам, уживіть заходів:
Складіть перелік можливих аварій унаслідок раптового припинення постачання електроенергії. Проаналізуйте їхній розвиток; розробіть заходи, щоб запобігти їм.
Установіть порядок інформування персоналу підприємства про виникнення аварії та/чи пожежі.
Визначте необхідність і встановіть порядок забезпечення працівників засобами індивідуального захисту.
Установіть системи зв’язку.
Визначте порядок взаємодії працівників підприємства з аварійно-рятувальними службами — державними, регіональними, комунальними, спеціалізованими й неспеціалізованими, професійними та непрофесійними.
Організуйте медико-санітарне забезпечення робіт — надання домедичної та медичної допомоги.
Організуйте необхідне матеріально-технічне забезпечення.
Отже, на кожному підприємстві в пріоритеті має бути збереження життя і здоров’я працівників. Тож без вказаних заходів безпеки не обійтися.