10
Жовтень 2024року
піклуємося про здоров’я працівників
медогляди водіїв

Медогляди водіїв: що варто знати

Експерт роз’яснює, які медичні огляди мають проходити водії підприємства, хто їх оплачує та яка відповідальність загрожує порушникам вимог. Вам також стане в пригоді зразок наказу про відсторонення працівника від роботи та направлення його на позачерговий медогляд

Володимир Костриця , начальник управління з питань охорони праці, безпеки руху та надзвичайних ситуацій КП «Київпастранс»

Як організовувати й проводити медичні огляди кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів (ТЗ), регламентує Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затверджене наказом МОЗ, МВС від 31.01.2013 № 65/80 (далі — Положення № 65).

Розберімося, коли та які медогляди проводити водіям, чиїм кош­том, а також яка відповідальність за порушення вимог законодавства.

Це навігатор статтею 

Натисніть на розділ, що цікавить


Які медогляди проводити
Попередні, періодичні й позачергові
Щозмінні передрейсові та післярейсові
Психіатричні
Хто оплачує
Які вимоги до медпрацівників
Яка відповідальність за порушення
Зразок наказу про відсторонення водія від роботи та направлення його на позачерговий медичний огляд

Які медогляди проводити

Водії під час прийняття на роботу та в процесі трудової діяльності проходять медичні огляди:

  • попередні;
  • періодичні;
  • позачергові;
  • щозмінні передрейсові та післярейсові;
  • психіатричні.

Попередні, періодичні й позачергові

Водії ТЗ проходять попередні та періодичні медогляди як працівники, зайняті на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці. На це вказує пункт 2.14 розділу ІІ Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246 (далі — Порядок № 246).

Попередній медогляд проходять кандидати у водії, щоб отримати право керувати ТЗ.

Періодичний медогляд проходять водії, щоб підтвердити право керувати ТЗ:

  • до 55 років (включно) — раз на 10 років;
  • від 56 до 75 років (включно) — раз на три роки;
  • від 76 років і більше — раз на рік.

Водії, які перевозять пасажирів і вантажі, підлягають періодичному медичному огляду раз на п’ять років. Виняток — водії автомобільного самозайнятого перевізника, який перевозить пасажирів на договірних умовах. Це передбачає частина третя статті 30 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III.

Позачерговий медогляд проходять водії:

  • за направленням власника або посадової особи, яка відповідає за експлуатацію ТЗ перевізника;
  • за інформацією медпрацівника про погіршення стану здоров’я водія, що перешкоджає безпечно керувати ТЗ;
  • на вимогу та/або за рішенням уповноваженої посадової особи Національної поліції України за наявності підстав.
Не допускайте керувати ТЗ водія, який відмовився пройти позачерговий медичний огляд.

Попередній, періодичний і позачерговий медогляди проводить медична комісія в закладі охорони здоров’я (ЗОЗ). Під час огляду вона керується Переліком медичних протипоказань (захворювань і вад), за наявності яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами, затвердженим наказом МОЗ від 07.10.2022 № 1817 (далі — Перелік № 1817).

За результатами попереднього, періодичного та позачергового медоглядів комісія видає водію медичну довідку щодо придатності до керування ТЗ (дод. 1 до Положення № 65).

Щозмінні передрейсові та післярейсові

Ці медичні огляди обов’язкові для водіїв ТЗ підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, а також для фізичних осіб-підприємців, які перевозять пасажирів і вантажі (п. 1.4 розд. І Положення № 65).

Передрейсовий медогляд водії проходять перед виїздом у рейс. А післярейсовий — якщо в них виявили ознаки хвороби протягом зміни (п. 4.1 розд. ІV Положення № 65).

Медичні огляди проводять лікарі лікувального профілю та/або молодші медпрацівники в спеціальному приміщенні. Його оснащують відповідно до Табеля оснащення постійного спеціального приміщення для проведення щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв транспортних засобів (дод. 2 до Положення № 65).

Водій не може безпечно керувати ТЗ, якщо під час медогляду в нього виявили:

  • підвищення або зниження артеріального тиску, частоти скорочень серця або значні відхилення від індивідуальної норми;
  • стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або вплив лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Не допускайте водія керувати ТЗ і направте його для дообстеження до ЗОЗ, якщо медпрацівник виявив ознаки тимчасової непрацездатності. Для цього видайте наказ про відсторонення працівника від роботи та направлення його на позачерговий медичний огляд (див. Додаток).

Додаток

Наказ про відсторонення водія від роботи та направлення його на позачерговий медичний огляд


Натисніть на зображення, щоб переглянути та скачати

Результати передрейсового та післярейсового медоглядів медпрацівник заносить до Журналу щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв (дод. 3 до Порядку № 65). За наявності дорожнього листа медпрацівник робить запис у ньому про результат контролю стану здоров’я водія ТЗ.

Якщо медпрацівник виявив ознаки захворювання або вади, включені до Переліку № 1817, перевізник за поданням медпрацівника направляє водія на позачерговий медогляд.

Перевізник має щомісяця контролювати результати щозмінних передрейсових і післярейсових медичних оглядів. Особливу увагу слід звертати на випадки відсторонення від роботи водіїв через стан сп’яніння або вплив лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Психіатричні

Водії проходять психіатричний огляд:

  • попередній — під час прийняття на роботу;
  • періодичний — раз на п’ять років;
  • позачерговий — на вимогу роботодавця, якщо між оглядами виник психічний розлад.

Перелік категорій осіб, які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я підлягають періодичному психіатричному огляду, МОЗ затвердив наказом від 26.01.2024 № 139.

Психіатричні огляди проводять:

  • лікар-психіатр у закладі з надання психіатричної допомоги будь-якої організаційно-правової форми;
  • фізичні особи-підприємці, які отримали ліцензію на медпрактику та забезпечують на її підставі медичне обслуговування населення, безпосередньо пов’язане з наданням психіатричної допомоги.

Так визначає пункт 2 Порядку проведення попередніх, пері­одичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затвердженого наказом МОЗ від 18.04.2022 № 651.

Протипоказання, щоб працевлаштуватися водієм:

  • усі форми психічних розладів, зокрема через вживання психоактивних речовин, — для водіїв категорій D1, D, D1E, DE, T1, Т2;
  • тяжкі психічні розлади, зокрема через вживання психоактивних речовин, — для водіїв категорій A1, A, B1, B, BE, C1, C, C1E, CE, а також тракторів.

Підстава — підпункт 4 пункту 1 та підпункт 8 пункту 2 Переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточуючих, затвердженого постановою КМУ від 10.05.2022 № 577.

Особу можуть визнати тимчасово — на строк до п’яти років — або постійно непридатною до окремих видів діяльності, робі­т, професі­й чи служби, що можуть становити небезпеку для неї або оточення, внаслідок психічного розладу, зокрема через вживання психо­активних речовин. Про це йдеться в частині першій статті 9 Закону України «Про психіатричну допомогу» від 22.02.2000 № 1489-ІІІ (далі — Закон № 1489). Таке рішення ухвалює лікарська комісія за участю лікаря-пси­хіатра на підставі оцінки стану психічного здоров’я особи згідно з переліком медичних психіатричних протипоказань. Його можна оскаржити в суді (ч. 3 ст. 9 Закону № 1489).

У довідці про проходження водієм попереднього медогляду має бути відмітка лікаря-психіатра про придатність до роботи водієм ТЗ відповідної категорії.

Роботи, пов’язані з управлінням наземним транспортом, належать до робіт, де є потреба в професійному доборі. Підстава — пункт 9 Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженого наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці від 23.09.1994 № 263/121. До робіт, що потребують професійного добору, допускають осіб за наявності висновку психофізіологічної експертизи (п. 2.13 розд. ІІ Порядку № 246).

Хто оплачує

Роботодавець зобов’язаний власним коштом організувати:

  • попередній і періодичні медогляди працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба в професійному доборі;
  • щорічний обов’язковий медичний огляд осіб віком до 21 року.

Так скеровує частина перша статті 17 Закону про охорону праці.

Також він повинен забезпечити за свій кошт позачерговий медогляд працівників:

  • за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров’я пов’язане з умовами праці;
  • за власною ініціативою, якщо стан здоров’я працівника не дає йому змоги виконувати трудові обов’язки.

Водії не зобов’язані самостійно оплачувати медичний огляд на право керувати ТЗ. Такий медогляд має оплатити роботодавець.

На час, коли працівники проходять медичний огляд, роботодавець зберігає за ними місце роботи/посаду та середній заробіток.

Які вимоги до медпрацівників

Підприємство-перевізник має контролювати стан здоров’я водіїв в один зі способів:

  • прийняти на роботу медичний персонал;
  • укласти договір із суб’єктом господарювання, персонал якого надаватиме послуги зі щозмінних медичних оглядів водіїв у відведеному для цього та спеціально оснащеному приміщенні.

Підстава — підпункт 10 пункту 16 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджених постановою КМУ від 02.12.2015 № 1001.

На практиці підприємства застосовують три способи організації передрейсових і післярейсових медоглядів:

1. Укладають договір з амбулаторно-поліклінічним закладом, що має ліцензію. Послуги надаватиме відокремлений структурний підрозділ цього закладу.

2. Відкривають медичний кабінет фізичної особи-підприємця з ліцензією на медичну практику.

3. Отримують ліцензію на медичну практику та відкривають медичний кабінет без створення ЗОЗ. Кабінет діятиме відповідно до положення про нього.

Ці способи наводить пункт 18 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 285, та лист МОЗ від 24.11.2017 № 17/19/53/1541-17/31223.

Медичною діяльністю можуть займатися особи, які мають спеціальну освіту та відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам. Таку вимогу містить частина перша статті 74 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII (далі — Закон № 2801). Відповідальність за дотримання кваліфікаційних вимог несуть керівники ЗОЗ і ті органи, які мають право видавати ліцензію на господарську діяльність у сфері охорони здоров’я (ч. 2 ст. 74 Закону № 2801).

Медичний працівник, що проводитиме огляди, має володіти навичками із загальної діагностики стану здоров’я та спеціальними методами й засобами, щоб виявити стан сп’яніння або вплив ліків, що знижують увагу та швидкість реакції.

У посадовій інструкції медпрацівника пропишіть його повноваження щодо передрейсових і післярейсових медичних оглядів.

Медичні працівники, які проводять щозмінні передрейсові та післярейсові медогляди водіїв ТЗ підприємства, зобов’язані періодично підвищувати кваліфікацію згідно з наказами МОЗ:

Яка відповідальність за порушення

Посадових осіб, які відповідають за експлуатацію автотранспорту, притягують до адміністративної чи кримінальної відповідальності за невиконання вимог щодо медичних оглядів водіїв (табл.).

Відповідальність за порушення вимог щодо медоглядів водіїв
ПорушенняСанкціїПідстава
Випуск в експлуатацію завідомо технічно несправних ТЗ, допуск до керування ТЗ особи, яка перебуває в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, яке вчинила особа, відповідальна за технічний стан або експлуатацію ТЗ, якщо це спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, тяжке тілесне ушкодження або його смерть• Штраф від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — НМДГ)
або
• виправні роботи на строк до двох років
або
• обмеження волі на строк до п’яти років
або
• позбавлення волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з відповідальністю за технічний стан або експлуатацію ТЗ, на строк до трьох років або без такого
Стаття 287 Кримінального кодексу України
Випуск на лінію ТЗ без проходження щозмінного медогляду водієм• Штраф на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію ТЗ, громадян — суб’єктів господарської діяльності — у розмірі 40 НМДГ
• повторне порушення — 50 НМДГ
Стаття 128 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП)
Допуск до керування ТЗ водіїв, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, або у хворобливому стані, або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, або таких, що не пройшли в установлений строк медогляду• Штраф на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію ТЗ, громадян — суб’єктів господарської діяльності — у розмірі 25 НМДГСтаття 129 КпАП 
Перевезення пасажирів чи вантажів водієм, який не пройшов щозмінного передрейсового медогляду водіїв ТЗ, або перевезення без передрейсового контролю технічного стану ТЗ• Штраф у розмірі 30 НМДГ
• повторне порушення — 80 НМДГ
Стаття 133-1 КпАП

Заувага насамкінець. Для того щоб уникнути можливої відповідальності, дотримуйте вимог щодо медичних оглядів водіїв та конт­ролюйте технічний стан транспортних засобів. Регулярний медичний контроль і виконання правил експлуатації транспорту гарантують безпеку та знижують ризик порушень.

Матеріали для скачування:
Дивіться вебінар «Як організувати медогляди працівників»
№ 10, 2024
Домедична допомога за невідкладних станів