Як розробити План евакуації в разі пожежі
У статті — рекомендації експерта, як оформити План евакуації людей у разі пожежі, коли його переглядати та якою нормативною базою керуватися. У пригоді стануть зразок Плану евакуації з поверху та шпаргалка з правилами безпеки. Окрім того, за допомогою нашого сервісу ви зможете самостійно створити план для свого підприємства
Якщо на підприємстві виникла пожежа, передусім необхідно безпечно й швидко евакуювати працівників і відвідувачів із приміщення. Для цього вам знадобиться План евакуації людей у разі пожежі (далі — План евакуації).
План евакуації — документ, у якому вказано шляхи евакуації та евакуаційні виходи, визначено правила поведінки людей, а також порядок і послідовність дій обслуговувального персоналу на об’єкті в разі пожежі.
п. 4.7.19 ДСТУ 2272:2006 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять»
Цей документ:
- розробляє — спеціаліст із охорони праці або пожежної безпеки;
- погоджує — керівник добровільної пожежної охорони, якщо вона є на об’єкті;
- затверджує — керівник підприємства або особа, яка виконує його обов’язки.
На яких підприємствах обов’язково має бути такий план, як його оформити та коли переглядати — розповідаємо в статті.
Де обов՚язковий
План евакуації розробіть та розмістіть на видних місцях:
- на об’єктах, де постійно або тимчасово перебувають 100 і більше осіб, або таких, що мають хоча б одне окреме приміщення, де одночасно перебувають 50 і більше осіб;
- у будинках і спорудах, окрім житлових будинків, що мають два поверхи й більше, якщо на поверсі одночасно перебувають понад 25 осіб; а для одноповерхових — понад 50 осіб.
Підстава — пункт 5 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС від 30.12.2014 № 1417.
Окрім схематичного Плану евакуації, розробіть та затвердьте інструкцію на об’єктах:
- де постійно або тимчасово перебувають 100 і більше осіб;
- що мають хоча б одне окреме приміщення, де одночасно перебувають 50 і більше осіб;
- які є об’єктами з масовим перебуванням людей.
В інструкції визначте, як діяти персоналу, щоб організувати безпечну й швидку евакуацію людей. За цим документом не рідше ніж раз на пів року проводьте практичні тренування всіх залучених працівників.
Як оформити
План евакуації складається з текстової та графічної частин.
Текстова частина має містити:
- заголовок «План евакуації»;
- умовні позначення та пояснення знаків безпеки, графічних символів та кодування кольорів, які використали в плані;
- додаткову інформацію — назву об’єкта, номер поверху, проєктувальника плану та його підпис, керівника та його підпис, дату складання плану, номер редакції, номер плану;
- пам’ятку про дії в разі пожежі;
- номери оперативно-рятувальної служби цивільного захисту та інших аварійно-рятувальних служб.
Графічна частина має містити:
- шляхи евакуації та евакуаційні виходи;
- шляхи евакуації, доступні для людей з інвалідністю, — спеціальні ліфти, підіймачі тощо;
- місця розташування сходів і ліфтів;
- місця розміщення первинних засобів пожежогасіння, пожежних сповіщувачів, телефонів тощо;
- позначку «Ви перебуваєте тут».
Головні та запасні шляхи евакуації на плані позначте штрих-пунктирними лініями різної довжини. Вони мають бути зеленого кольору та вдвічі товщими за лінії плану поверху.
Головний шлях евакуації на поверсі позначте в напрямку головного та запасних виходів, сходових кліток із зовнішнім переходом, а також сходів, що ведуть з верхніх поверхів на перший. Якщо на підприємстві є дві сходові клітки, рівноцінні щодо захищеності від диму та вогню, головний шлях евакуації вкажіть до найближчих сходів.
Розробіть власний план за допомогою нашого сервісу в електронному журналі — Конструктор Плану евакуації людей у разі пожежі. Сервіс допоможе скласти план приміщення, вказати розташування первинних засобів пожежогасіння, евакуаційні виходи та шляхи евакуації людей у разі пожежі. У результаті отримаєте План евакуації, який зможете роздрукувати й вивісити на видних місцях.
Коли переглядати
Законодавчих вимог щодо строків перегляду планів евакуації немає. Виняток становлять Правила пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджені наказом МОН від 15.08.2016 № 974. Згідно з цим документом плани евакуації необхідно переглядати раз на три роки, але ця вимога стосується лише закладів освіти.
Однак План евакуації слід переглядати в таких випадках:
- якщо змінюється планування або функціональне призначення будинків, приміщень, споруд, технологія виробництва, штатний розпис;
- якщо відбулися зміни в законодавстві з пожежної безпеки;
- після навчальних тренувань, на яких виявили недоліки в плані;
- після значних змін у структурі або функціонуванні об’єкта, що можуть вплинути на евакуацію.
Рекомендуємо періодично перевіряти, чи план досі читабельний, зрозумілий і актуальний. Якщо відбулися зміни в умовах пожежної безпеки об’єкта або в порядку дій у разі аварійних ситуацій, оновіть план відповідно до нових вимог.
Чим керуватися
Коли складатимете План евакуації, керуйтеся:
- Правилами пожежної безпеки в Україні, затвердженими наказом МВС від 30.12.2014 № 1417;
- Мінімальними вимогами до забезпечення знаками безпеки та здоров’я на роботі, затвердженими наказом Мінекономіки від 09.03.2023 № 1268;
- ДСТУ ISO 16069:2012 «Пожежна безпека. Графічні символи. Знаки безпеки. Системи позначення шляхів безпечного евакуювання»;
- ДСТУ EN ISO 7010:2019 «Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки»;
- ДСТУ ISO 23601:2019 «Ідентифікація безпечності. Знаки на планах евакуації»;
- ДСТУ 7313:2013 «Знаки безпеки та системи евакуаційні фотолюмінесцентні. Загальні вимоги та методи контролювання»;
- ДСТУ ISO 3864-1:2005 «Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Частина 1. Принципи проектування знаків безпеки для робочих місць та місць громадського призначення».
Для того щоб оформити План евакуації, скористайтеся додатком до Правил пожежної безпеки на ринках України, затверджених наказом МВС від 06.06.2017 № 470.
Пам’ятайте: правильно розроблений План евакуації знижує ризик паніки й хаосу під час пожежі. І найголовніше — він допомагає врятувати життя та зберегти здоров’я людей. Сподіваємося, цей документ не знадобиться вам у реальних умовах, але якщо така потреба виникне, ви будете готові діяти упевнено й ефективно.
- План евакуації людей із поверху 612.5 КБ